Створення тимчасових морських коридорів – продуманий крок із боку України – воєнний експерт

Павло Лакійчук: Якщо в міжнародних водах за акт піратства наче ніхто й не відповідає, то в чиїхось територіальних водах така акція – це, власне, агресія проти держави
Фото: krymr.org

Міністерство інфраструктури України розробило дуже продуманий і креативний механізм створення тимчасових морських коридорів, бо паралельно країна звернулася по підтримку до міжнародних організацій і наполягла на максимальній прозорості проходження кораблів. Про це заявив у коментарі "Обозревателю" керівник військових програм Центру глобалістики "Стратегія ХХІ", колишній військовий моряк Павло Лакійчук.

"Україна комплексно підійшла, і це досить продуманий крок із цими коридорами. По-перше, ми надаємо страхові гарантії як держава Україна для суден, які ходять цими коридорами. По-друге, дуже влучне і креативне було пояснення речника Військово-Морських сил України: він заявив, що так, дійсно, це ризиковано, але наша сила – у прозорості й освітленості цієї ситуації. На всі кораблі і судна, які будуть виходити з українських портів у ці коридори, встановлюється апаратура відеофіксації, внутрішня і зовнішня, яка, грубо кажучи, має підсвітити, чи все було нормально, чи якась хитра рижа морда закривавлена намагалася перешкодити цим діям", – заявив експерт.

Він пояснив, що рух судна демонструють онлайн, і тому російські моряки почнуть замислюватися, чи варто вдаватися до чергового злочину, "який фіксують тут і зараз і всі його бачать". 

"Ці тимчасові коридори створені фактично під водами західної частини Чорного моря. Адже якщо в міжнародних водах за акт піратства наче ніхто й не відповідає, то в чиїхось територіальних водах така акція – це, власне, агресія проти держави, у чиєму територіальному морі це відбувається. Це злочин і потребує відповідної відповіді. Тому Україна звернулася до наших румунських і болгарських партнерів щодо функціонування таких прибережних коридорів на постійній основі", – підкреслив Лакійчук.

На його переконання, можливо забезпечити безпеку судноплавства у Чорному морі для всіх видів вантажів, одним із варіантів буде прохід суден Аденською затокою, де відбуваються операції як НАТО, так і Європейського союзу. Але партнери мають погодитися на такий крок, додав воєнний експерт.

Контекст:

17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року. Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників воєнних вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують у російські та окуповані українські порти).

Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені й Ізмаїлі.

10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти і з них. Раніше ці маршрути Київ запропонував Міжнародній морській організації. Рада організації визнала право України на вільне торговельне судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала РФ припинити погрози торговельному судноплавству в Чорному морі.

11 серпня Збройні сили України повідомили про початок реєстрації торговельних суден, які готові скористатися тимчасовими коридорами для перетину Чорного моря.

16 серпня з порту Одеса вийшло перше після розірвання "зернової угоди" судно – контейнеровоз Joseph Schulte, який стояв в Одесі з 23 лютого 2022 року. Судно пройшло, як говорив Зеленський, новим українським гуманітарним коридором. 18 серпня контейнеровоз прибув у пункт призначення – Стамбул.