Туск про страйк польських фермерів: Успіхи країни на фронті не пов'язані безпосередньо з інтересами українських агрохолдингів

Туск обіцяв відстоювати вимоги фермерів у Брюсселі
Фото: ЕРА

Євросоюзу необхідно збільшити військову допомогу Україні, але й вимоги Польщі обмежити український експорт також мають почути. Про це прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив 11 лютого під час зустрічі з жителями Вармінсько-Мазурського воєводства, повідомляє TVN24.

Глава уряду, зі свого боку, зазначив, що українське сільське господарство "набагато європеїзованіше, коли йдеться про інтереси, ніж дехто думає". Він запевнив, що розуміє аргументи протестувальників, але в Брюсселі далеко не всі будуть задоволеними.

На зустрічі з прем'єром фермери вимагали, зокрема, негайного закриття польського кордону з Україною до того, як буде організовано контроль усіх українських товарів. Прозвучали оцінки, що харчові продукти з України не відповідають стандартам Євросоюзу. Фермери закликали Туска домагатися скасування режиму безмитного експорту, запровадженого ЄС для України.

"Мій досвід із ранньої юності підказує мені, що якщо тисячі людей вирішують протестувати, то вони роблять це не заради задоволення. Ми обговорюватимемо конкретні рішення, але я не можу обіцяти перлів на вербовій гілці. Я не хочу говорити, що зможу все, тому що знаю їх [політиків ЄС] і стільки років перебуваю в Брюсселі, і я зроблю це так, що всі скажуть, що я маю рацію", – сказав Туск.

За його словами, ідея полягає не в тому, щоб нашкодити Україні у війні з Росією, а в тому, щоб змусити західноєвропейські країни змінити своє мислення щодо постачання боєприпасів і водночас переконати їх у тому, що успіхи країни на фронті не пов'язані безпосередньо з інтересами українських агрохолдингів, великих фермерських господарств.

"Ми ще довго перебуватимемо в такій атмосфері, у сенсі протистояння, тому що ваші очікування не буде реалізовано одразу", – сказав фермерам прем'єр-міністр.

Контекст:

Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" та "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії в пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.

У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.

Але 9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог з обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України.

Окрім того, члени профспілки мають намір заважати залізничним перевезенням агропродукції з України, повідомила Державна митна служба України.

11 лютого в соцмережах з'явилося відео з українським зерном, яке протестувальники висипали з однієї з фур на дорогу біля кордону з Україною в Дорогуську. Один із протестувальників, власник логістичної компанії Rafał Mekler Transport Рафал Меклер написав у Facebook, що "полякам доводиться брати справу у свої руки", бо їх нібито не чує Євросоюз. Правоохоронці Польщі ведуть розслідування.