У Кабміні назвали першочергові кроки, які має виконати Україна на шляху до ЄС перед звітом Єврокомісії

Стефанішина вважає абсолютно реальним початок переговорів щодо вступу України в ЄС у 2023 році
Фото: EPA
За результатами проміжної оцінки виконання Україною рекомендацій Єврокомісії на шляху до членства в ЄС Київ до всебічного звіту в жовтні має виконати "невелику кількість" кроків. Про це в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 26 червня, повідомила віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

"Першочергові – це ухвалити повністю закон про конкурсний відбір суддів Конституційного Суду… Щодо рекомендацій Венеціанської комісії, ми повністю тут синхронізовані, це технічне рішення", – наголосила представниця Кабміну.

За словами Стефанішиної, Україна також має затвердити й ухвалити "законодавство системного характеру щодо протидії олігархічному впливу", це другий блок.

"Це і питання фінансування політичних партій, законодавства щодо реформи антимонопольного комітету. Тут у нас є напрацювання, я впевнена, що парламент спрацює. Уряд має ухвалити низку підзаконних актів щодо протидії відмиванню доходів, тобто ці рішення також готові", – вказала віцепрем'єрка.

Окрім того, Україна має завершити блок, який стосується держпрограми щодо підтримки нацменшин, додала Стефанішина.

"Він, у принципі, політично найскладніший, тому що тут найбільша кількість політичних спекуляцій і маніпуляцій. Ми вже зараз бачимо, прослідковуємо систему в комунікації з такими країнами, як Угорщина, наприклад. І думаємо, що тут буде найважче, тому що це дуже комплексне питання, його важко скласти в певний блок", – зазначила віцепрем'єр-міністерка.

На думку Стефанішиної, найприскіпливіша увага буде до антикорупційного блоку.

"Не через нашу антикорупційну політику, тому що я вважаю, що ми тут дуже добре спрацювали політично... Це буде пункт, до якого буде прикута найбільша увага, тому що перед нами масштабний процес відновлення, реконструкції держави, підготовки до членства. І, скажімо так, хештегом цього процесу має бути прозорість і ефективність, інакше залучити кошти буде просто неможливо", – сказала представниця уряду.

Стефанішина вважає абсолютно реальним початок переговорів щодо вступу України в ЄС цьогоріч.

"Ми будемо готові до перемовин, ми будемо готові виконувати зобов'язання по наближенню до стандартів ЄС, і я не бачу особливих перешкод для ухвалення рішення у грудні 2023 року про початок перемовин, якщо, звичайно, ми встигнемо виконати всі ці завдання", – резюмувала вона.

Контекст:

Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія й Молдова.

17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз.

23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидата.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв 27 квітня 2023 року, що Україна "виконала всі сім рекомендацій Єврокомісії", які отримала під час досягнення статусу кандидата. "Ми виконуємо всі реформи, необхідні для вступу в Євросоюз", – запевнив глава Кабміну. Шмигаль додав, що Україна готова до процедури переговорів уже наприкінці 2023 року.

Президент Володимир Зеленський 1 червня заявив, що Україна наблизилася до виконання рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів щодо вступу в ЄС.

Україна в повному обсязі виконала дві із семи рекомендацій Єврокомісії для подальшої інтеграції в ЄС, повідомила 22 червня шведська міністерка у справах Євросоюзу Джессіка Росвалл. Зокрема, вона зазначила, що Україна ухвалила законодавчі ініціативи щодо органів судової влади й засобів масової інформації.