Усунули спікера МЗС Польщі, який заявив, що Зеленському треба попросити вибачення в поляків за Волинську трагедію – ЗМІ

У Twitter Ясіну, як і раніше, вказано спікером МЗС
Фото: ЕРА
30 травня польська радіостанція RMF24 повідомила з посиланням на власні джерела, що спікера МЗС Польщі Лукаша Ясіну, який закликав президента України Володимира Зеленського попросити вибачення у Варшави за Волинську трагедію, відправили в безстрокову відпустку.

Рішення пов'язане саме з коментарем Ясіни щодо Волинської трагедії, стверджує радіостанція.

За інформацією RMF24, Ясіна вже не повернеться на посаду офіційного представника МЗС Польщі.

Про те, що Зеленський має попросити в поляків вибачення за події Волинської трагедії 1940-х років, Ясіна заявив 19 травня в інтерв'ю Onet.

20 травня слова спікера МЗС Польщі прокоментував посол України в Польщі Василь Зварич. "Будь-яка спроба нав'язати президентові України або Україні те, що ми винні стосовно нашого спільного минулого, –  неприйнятна і прикра. Ми пам'ятаємо історію і закликаємо до поваги та виваженості у висловлюваннях, особливо у складних реаліях геноцидної російської агресії", – написав він у Twitter.

Ясіну станом на 30 травня вказано у Twitter, як і раніше, спікером МЗС Польщі.

Контекст:

Збройні конфлікти між поляками й українцями почалися під час Другої світової війни і тривали до 1947 року. Історики, особливо польські, окремо вирізняють 1943 рік і події на Волині, відомі як Волинська різанина (Волинська трагедія). В інші роки вони відбувалися на Холмщині й у Закерзонні. Точна кількість загиблих у цих конфліктах досі невідома, але жертв – десятки тисяч. Більшість загиблих були поляками.

Події на Волині в Україні та Польщі оцінюють по-різному.

22 липня 2016 року Сейм Польщі визнав Волинську трагедію геноцидом, а також установив 11 липня Національним днем пам'яті жертв геноциду, скоєного українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої. 8 вересня Верховна Рада ухвалила заяву, у якій назвала рішення польського Сейму некоректною оцінкою трагічних подій.

У 2019 році президент Польщі Анджей Дуда заявляв, що події 1940-х років на Волині були "не війною між Польщею й Україною, а просто етнічною чисткою, просто йшлося про те, щоб поляків із цих територій видалити".

Улітку 2019 року Інститут національної пам'яті Польщі оголосив пошуки свідків "геноциду з боку ОУН-УПА" проти поляків на Волині в роки Другої світової війни. Тодішній директор Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Володимир В'ятрович заявляв, що польський Інститут нацпам'яті "зберігає дуже односторонній підхід, говорячи лише про злочини проти польського населення та замовчуючи злочини, що мали місце проти українського населення".

2021 року нинішній голова УІНП Антон Дробович заявив, що ці історичні події травматичні для суспільств обох країн, його цитує сайт інституту.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Дуда й Зеленський говорили, що в історії відносин двох країн розпочався новий етап і "історичні питання видаються дрібними".