В уряді Болгарії запевнили, що парламент подолає вето президента на передавання Україні 100 БТР

Глава МЗС і прем'єр-міністр Болгарії впевнені, що Національні збори підтвердять допомогу Україні
Фото: ЕРА

Парламент Болгарії зможе подолати вето президента Румена Радева на угоду про постачання Україні партії бронетранспортерів. Прем'єр-міністр країни Ніколай Денков висловив таку думку 4 грудня, пише Novinite.

"Це вето подолають, тому я не бачу приводу для коментарів", – сказав прем'єр-міністр.

Сьогодні вранці Радев заявив, що ветував і повернув до парламенту закон про ратифікацію угоди про надання Україні бронетранспортної техніки. За його словами, депутати, які схвалили угоду, "не були достатньо ознайомлені з конкретними параметрами дарування", а застаріла техніка, призначена Києву, необхідна болгарській поліції, прикордонникам і рятувальникам.

Із ним, окрім Денкова, не погоджуються й інші болгарські політики.

"Рішення президента Румена Радева ветувати постачання бронетехніки в Україну можна позначити одним словом – ганьба! Після цього рішення стає ще очевиднішим, наскільки важливо для Болгарії мати євроатлантичну парламентську більшість і євроатлантичний уряд, який її підтримує. Бо інакше наша країна ризикує піти іншим, неєвропейським і небезпечним шляхом – у бік Москви, до [президента РФ Володимира] Путіна, куди її хочуть спрямувати проросійські політики", – заявив голова парламентської групи "Рух за права і свободи" Делян Пеєвський.

Він додав, що Національні збори мають подолати вето президента цього тижня.

Віцепрем'єрка й міністерка закордонних справ Марія Габрієл також висловила жаль через рішення Радева. Вона наголосила, що потреби у 100 БТР зі складу озброєння міністерства внутрішніх справ, про які йдеться в угоді, уже немає.

"Рішення було погоджено з необхідними структурами, щоб позиція Болгарії була зрозумілою. Якщо ці дебати призведуть до того, що громадяни вкотре... заявлять про солідарність з Україною, то це лише питання часу, коли Національні збори зроблять свою роботу. На тлі попередніх дебатів я не чекаю на зміну позиції", – сказала глава МЗС.

Контекст:

На початку повномасштабної війни Росії проти України Болгарія офіційно відмовлялася постачати Україні зброю. Але 3 листопада 2022 року парламент схвалив надання військової підтримки Києву. 23 грудня в Болгарії повідомили про початок надання військової й військово-технічної допомоги Україні.

20 січня 2023 року видання Die Welt опублікувало розслідування, згідно з яким Болгарія активно підтримувала Україну боєприпасами й дизельним паливом у перші місяці повномасштабної війни, хоча публічно виступала проти постачання.

6 березня портал Euractiv написав, що за останні два роки Болгарія передала Україні через треті країни зброї на мільярди доларів, водночас Болгарія не уклала жодної прямої угоди з Україною.

4 серпня болгарські ЗМІ повідомили, що уряд Болгарії схвалив проєкт угоди між міністерством внутрішніх справ країни й Міноборони України про безоплатне надання Києву бронетехніки (приблизно 100 машин). За цією угодою Болгарія також надасть Україні запчастини й озброєння. Повідомляли, що йдеться про бойові машини 60-х і 70-х років, які є у МВС Болгарії й які ніколи раніше не використовували.

Угоду між болгарським МВС і Міністерством оборони України про безоплатне передавання Києву 100 бронетранспортерів болгарського міністерства внутрішніх справ підписали 8 серпня в Софії, а 13 листопада – в Україні. 22 листопада її ратифікували Національні збори Болгарії. Зазначали що Болгарія надасть Україні бронетехніку з озброєнням, а також запчастини для її обслуговування, які більше не потрібні МВС країни. За словами міністра оборони Болгарії Тодора Тагарева, ідеться про бронемашини із 12,7-мм кулеметами.