"Ворушися, Європо!" Трамп заявив, що для США важливе виживання України, і розкритикував європейців за недостатню допомогу Києву

Трамп: Чому США вклали у війну в Україні на $100 млрд більше, ніж Європа?
Фото: EPA

Колишній президент США Дональд Трамп, який у 2024 році також бере участь у виборчій кампанії, у своїй соцмережі Truth Social поставив запитання, "чому Європа не дає більше грошей на допомогу Україні".

"Чому Сполучені Штати вклали у війну в Україні на $100 млрд більше, ніж Європа, але ж між нами є океан?! Чому Європа не може зрівнятися із грошима, які вклали Сполучені Штати Америки, щоб допомогти країні, котра відчайдушно потребує допомоги? – написав політик. – Як усі згодні, виживання й сила України мають бути набагато важливішими для Європи, ніж для нас, але це важливо і для нас! Ворушися, Європо!"

Скріншот: Donald J. Trump / Truth Social

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ у лютому 2022 року ЄС і США надали Україні, зокрема, військову допомогу.

Наприкінці вересня 2023 року президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомляла, що Євросоюз із початку повномасштабної війни надав Україні фінансову, гуманітарну й військову допомогу на суму €81 млрд. Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель зазначив 31 січня, що 2024 року Україна отримає військову допомогу від ЄС щонайменше на €21 млрд.

У Пентагоні наголосили 12 березня, що з початку повномасштабного вторгнення РФ США виділили Україні вже понад $44 млрд на допомогу у сфері безпеки.

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет). Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю над міграцією на кордоні США з Мексикою.

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців Трамп, який вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і його не мають прив'язувати до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню, але без угоди про міграційну реформу й безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників.

Новий законопроєкт від її спікера Майка Джонсона, текст якого опублікували 17 квітня, передбачає допомогу Україні на загальну суму $60,84 млрд, із яких $23,2 млрд спрямують на поповнення американських озброєнь і запасів – оборонних товарів і послуг, наданих Україні. Джонсон пропонує виділити Україні $7,8 млрд прямої фінансової допомоги у кредит, водночас у законопроєкті є пункт, який дасть змогу президенту США за підтримки Конгресу списати згодом половину або всю суму кредиту.

Спікер заявив про плани проголосувати за допомогу Україні й інші законопроєкти 20 квітня. Байден підтримав пакет Джонсона й заявив, що негайно підпише запропоновані ним законопроєкти після ухвалення їх Палатою представників і Сенатом.