Зеленський і прем'єр Албанії підписали декларацію про підтримку євроатлантичної інтеграції України
Президент України Володимир Зеленський 20 вересня на полях 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку зустрівся із прем'єр-міністром Албанії Еді Рамою. Про це глава Української держави поінформував у X.
Як вказав пресцентр ОПУ, Албанія головує в Радбезі ООН протягом вересня.
"Президент поінформував прем'єр-міністра Албанії про ситуацію на полі бою й розповів про виклики, пов'язані з мінуванням величезних територій. Сторони обговорили допомогу балканських країн у відбудові й реконструкції України", – ідеться в повідомленні.
Зазначають, що Зеленський поінформував Раму про зусилля України щодо консолідації міжнародної підтримки її формули миру.
"Президент запросив представника Албанії приєднатися до наступної зустрічі на рівні радників і до підготовки Глобального саміту миру", – ідеться в повідомленні.
Під час переговорів Зеленський і Рама підписали спільну декларацію про підтримку євроатлантичної інтеграції України, її текст опубліковано на сайті ОПУ.
"У документі Албанія фіксує підтримку нашої країни на шляху до НАТО, а також свій намір продовжувати надання Україні всебічного сприяння в боротьбі за повне відновлення територіальної цілісності. Республіка Албанія засвідчила готовність щодо надання нашій державі політичної, військової, технічної, оборонної й гуманітарної підтримки в межах двосторонньої й міжнародної співпраці", – резюмували в Офісі президента.
78-ма сесія Генасамблеї ООН відбувається у Нью-Йорку з 12-го до 30 вересня. Зеленський прибув у США ввечері 18 вересня і назвав деталі свого візиту.
Президент уже виступив на засіданні Генасамблеї ООН і провів низку двосторонніх зустрічей на її полях 19 вересня.
Контекст:
На тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ в Альянс зафіксовано в її Конституції.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Однак плану дій щодо членства Україні не надали.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ у Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – ідеться в комюніке.
Декларацію про євроатлантичну інтеграцію України підписало вже понад 22 країни.