Зеленський із Мюнхена поговорив телефоном із Байденом. Президент США зазначив, що ЗСУ покинули Авдіївку внаслідок бездіяльності Конгресу

Розмова відбулася з ініціативи Байдена
Фото: ЕРА (архів)

17 лютого президент України Володимир Зеленський, який перебуває в Німеччині та бере участь у Мюнхенській конференції з питань безпеки, телефоном поспілкувався із президентом США Джо Байденом. Про це український політик повідомив у Telegram.

"Обговорили поточну ситуацію на полі бою. Я радий, що можу розраховувати на повну підтримку американського президента. Віримо й у мудре рішення Конгресу США [щодо виділення Україні пакету допомоги на понад $60 млрд]. Підтримка України – це підтримка демократії та свободи. Ми повинні разом захистити ці цінності", – написав Зеленський.

За його словами, під час розмови із главою Білого дому було досягнуто домовленостей "підтримувати контакт" у зв'язку з наближенням другої річниці початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

На сайті Білого дому уточнили, що телефонна розмова відбулася з ініціативи Байдена, який зателефонував, "щоб наголосити на готовності Сполучених Штатів і далі підтримувати Україну напередодні другої річниці жорстокого вторгнення Росії".

"Сьогодні вранці українські військові були змушені піти з Авдіївки після того, як українським солдатам довелося нормувати боєприпаси через скорочення запасів унаслідок бездіяльності Конгресу, що призвело до перших помітних успіхів Росії за останні кілька місяців. Президент Байден наголосив на необхідності термінового ухвалення Конгресом законопроєкту про додаткове фінансування нацбезпеки для поповнення запасів українських сил", – ідеться в релізі.

Пресслужба Байдена пише, що він "підтвердив сильну двопартійну підтримку в уряді США й серед американського народу суверенітету і територіальної цілісності України, а також необхідність покласти витрати на російський уряд, щоб притягнути його до відповідальності за свої дії" в Україні.

Контекст:

20 жовтня 2023 року Байден подав запит до Конгресу США на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США. Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. 5 лютого Сенат США презентував документ, у ньому загальна сума виділених коштів становила $118 млрд, із них Україні було передбачено $60 млрд. Частина республіканців назвала двопартійну угоду мертвою і заявила, що шансів ухвалити цей законопроєкт немає. Саботувати угоду республіканців закликав і експрезидент Дональд Трамп. Він сказав, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію, і він не має бути прив'язаним до іноземної допомоги в жодному вигляді. Сенат не підтримав цього законопроєкту.

10 лютого Трамп закликав Сенат США не надавати допомогу Україні й іншим країнам безоплатно. Але 13 лютого законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню без угоди про міграційну реформу і безпеку кордону на загальну суму $95,3 млрд підтримали в Сенаті США. Його має затвердити Палата представників, яка пішла на канікули до 28 лютого, не розглянувши документа.