Зеленський скликав засідання РНБО щодо заходів "захисту нацбезпеки від внутрішніх та зовнішніх загроз"
"Сьогодні, 24 січня 2022 року, о 17.00 у приміщенні Офісу президента України (місто Київ, вулиця Банкова, 11) відбудеться засідання Ради національної безпеки і оборони України", – ідеться в повідомленні.
Також зазначено, що на засіданні РНБО "розглядатимуться питання заходів із забезпечення національної безпеки від внутрішніх та зовнішніх загроз, поточного стану справ у економіці, енергетиці, протидії пандемії коронавірусної хвороби тощо".
За підсумками засідання орієнтовно о 18.30 відбудеться брифінг секретаря РНБО України Олексія Данілова.
24 січня голова Верховної Ради Руслан Стефанчук анонсував закриту робочу зустріч із питань національної безпеки за участю керівництва парламенту, міністра оборони Олексія Резнікова та голів фракцій і груп. На зустрічі, яка відбудеться 25 січня о 9.00 у кабінеті Стефанчука, також візьме участь глава МЗС Дмитро Кулеба.
24 січня під час засідання погоджувальної ради заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк подала пропозицію у форматі запитань до уряду заслухати 28 січня інформацію міністра оборони України щодо ситуації на українсько-російському кордоні, міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка – щодо подолання пандемії коронавірусу та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля – про енергетичну безпеку України.
Відповідну пропозицію присутні підтримали одноголосно, зазначав Стефанчук.
Водночас п'ятий президент України, нардеп від "Європейської солідарності" Петро Порошенко пропонував провести закрите засідання Ради з питань безпеки за участі Зеленського, але його пропозицію не підтримали.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у 200-кілометровій зоні від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США повинні взяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили у СРСР.
10-го, 12-го і 13 січня відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що від США та НАТО не надійшло жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, що США мають 18 різних сценаріїв у разі вторгнення Росії в Україну. У Кремлі відповіли, що "теж різні сценарії розглядають".
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США занепокоєні переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.