"Був Антон, а став – Тоня". У ДПСУ розповіли, скільки за добу виїжджає чоловіків призовного віку через західний кордон України

Приблизно 7–8% чоловіків, які виїжджають за кордон, мають довідки про непридатність до військової служби, зазначили у ДПСУ
Фото: dpsu.gov.ua

За добу через західний кордон України виїжджає приблизно 6 тис. чоловіків призовного віку, із них за системою "Шлях" як волонтери – 150–200 осіб. Про це на пресконференції 20 грудня повідомив начальник відділу організації прикордонного контролю Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України Ігор Матвійчук. Відеозапис опублікували у Facebook Західного регіонального управління ДПСУ.

Матвійчук не розповів, скільки чоловіків повертаються в Україну.

За його словами, є багато випадків, коли виїжджають як супровідна особа для людини з інвалідністю.

Він пояснив, що в законодавстві "не деталізовано можливість контролю за людиною, яка супроводжує особу з інвалідністю".

Тобто одну людину з інвалідністю можуть супроводжувати в різний час різні люди на підставі документу про встановлення факту догляду, який можуть "видавати будь-кому", додав Матвійчук. Він зазначив, що акт можна підробити.

Тобто з однією особою з інвалідністю може виїхати кілька людей, а перевірити, чи повернулися попередні, неможливо, наголосив представник ДПСУ.

"Тому ця система потребує вдосконалення. […] Міністерство соціальної політики має врегулювати це питання", – сказав Матвійчук.

Він поінформував, що за такі дії законодавство не передбачає відповідальності.

Як зазначив Матвійчук, приблизно 7–8% чоловіків, які виїжджають за кордон, мають довідки про непридатність до військової служби.

Бувають і випадки нібито зміни статі, розповів представник прикордонної служби.

"Чоловік призовного віку стверджував і потім офіційно отримав [документ] в органах РАГС, що він змінив стать на жіночу: був Антон, а став – Тоня. Такий був випадок. Разом із тим він стать не змінював. Тільки змінив документи медичні", – уточнив Матвійчук.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан до 14 лютого 2024 року.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. Минулого року президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після завершення дії воєнного стану.

ЗМІ розповіли наприкінці листопада, що від початку повномасштабної агресії РФ до Європи виїхало 650 тис. українських чоловіків призовного віку. Водночас не повідомляли, скільки серед них – батьків трьох і більше дітей чи осіб, які мають інвалідність І-ІІ груп, чи інші законні підстави для виїзду в умовах воєнного стану. Також невідомо, яку частку із цього числа становлять чоловіки призовного віку, які виїжджали з окупованих територій через країну-агресора РФ.