ЮНЕСКО рекомендує додати Софійський собор, Києво-Печерську лавру і центр Львова до переліку всесвітньої спадщини, яка перебуває в небезпеці

ЮНЕСКО хоче занести Софійський собор до списку всесвітньої спадщини, яка перебуває під загрозою
Фото: depositphotos.com

Голова бюро ЮНЕСКО в Україні К'яра Децці Бардескі на брифінгу 7 серпня сказала, що до списку всесвітньої спадщини, що перебуває в небезпеці, рекомендуватиме занести Софійський собор, Києво-Печерську лавру та історичний центр Львова. Запис брифінгу опублікував Український кризовий медіацентр.

"ЮНЕСКО нещодавно рекомендувала додати до переліку об'єктів всесвітньої спадщини в небезпеці ще два об'єкти в Україні, враховуючи загрозу їхньому збереженню. Це собор Святої Софії та прилеглі чернечі будівлі, Києво-Печерська лавра в Києві, а також ансамбль історичного центру Львова", – сказала вона.

Остаточне рішення щодо цих об'єктів комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО ухвалить на зустрічі у вересні.

Також Бардескі поділилася результатами роботи комісії, яка прибула в Одесу для оцінювання руйнувань і пошкоджень, яких завдала Росія історичному центру Одеси, що опинився під загрозою.

Вона повідомила, що ЮНЕСКО підготує всеосяжний звіт про шкоду, завдану ракетними ударами всесвітній спадщині в Одесі. Бардескі зазначила, що вплив обстрілів на історичний центр Одеси є більшим, ніж вважали експерти. Вона додала, що комісія підготувала перелік із 52 будівель, із них докладно верифіковано 10, які зазнали найбільших пошкоджень. Більшість із них має понад 60% пошкоджень, зокрема Спасо-Преображенський собор.

"Наслідком цих оцінок буде всеосяжний звіт, який деталізує знахідки, оцінки й рекомендації експертів... Його подадуть на 15-й зустрічі учасників Гаазької конвенції 1954 року, призначеній на 11 грудня", – сказала вона.

Контекст:

В Одесу 29 липня прибула місія ЮНЕСКО для фіксації наслідків ракетних атак росіян і оцінювання збитків, яких завдали культурним і релігійним об'єктам.

Візит місії був пов'язаний із масштабним обстрілом міста Росією, який стався в ніч на 23 липня. Унаслідок атаки загинула одна й постраждало 22 особи, із них четверо дітей. Пошкоджено понад 40 будівель, зокрема 25 пам'яток архітектури.

Загалом в Україні, за підрахунками ЮНЕСКО, внаслідок російської агресії пошкоджено 274 об'єкти. Серед них 117 релігійних споруд, 27 музеїв, 98 будівель, які мають історичну та/або мистецьку цінність, 19 пам'ятників, 12 бібліотек, один архів.