У Київській області адвокатка організувала схему виїзду ухилянтів за кордон під виглядом "волонтерів". В Україну не повернулося понад 27 осіб

Налагодила схему виїзду чоловіків призовного віку за кордон 44-річна жителька Києва, зазначили у поліції області
Фото: Поліція Київської області / Facebook

Правоохоронці повідомили про підозру трьох учасників організованої групи, які за суму до $4 тис. займалися незаконною переправою ухилянтів через держкордон України. Про це 26 вересня повідомляють у Facebook прокуратури та поліції Київської області.

Зазначають, що налагодила схему виїзду чоловіків призовного віку за кордон 44-річна жителька Києва – співзасновниця громадської організації. Вона ж є чинною адвокаткою.

"Підозрювані у період воєнного стану пропонували чоловікам призовного віку виїхати за кордон як водії, які перевозять гуманітарну допомогу або вантажі для потреб ЗСУ. Їх реєстрували у системі "Шлях". Це надавало чоловікам право безперешкодно виїхати за межі України. Вартість такої послуги для осіб становила від $900 до $4 тис., – поінформували у прокуратурі. – Слідство перевіряє причетність підозрюваних до організації незаконного перетину кордону понад 70 особами, із яких більше ніж 27 не повернулися на територію України".

Зазначають, що під час обшуків в офісі громадської організації та в місцях проживання підозрюваних правоохоронці вилучили бланки заяв від "волонтерів", документи, списки громадян із вказаною сумою сплачених коштів та інші речові докази.

"Встановлюється повне коло осіб, причетних до зазначеної схеми. До суду скеровані клопотання про обрання підозрюваним запобіжних заходів", – ідеться у повідомленні.

За фактом незаконного переправлення осіб через держкордон України підозрюваним загрожує до дев'яти років позбавлення волі, резюмували у поліції Київської області.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан та загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан до 15 листопада.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, крім особливих винятків. Торік президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.

Антикорупційний центр NGL.media виявив понад 300 організацій, які допомагали чоловікам нелегально перетнути кордон та виїхати з України. Точної статистики, скільки чоловіків могли нелегально покинути Україну під час повномасштабної війни Росії проти України, немає. За даними тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, із кінця лютого 2022 року та до кінця квітня 2023 року через систему "Шлях" виїхало і не повернулося майже 19 тис. чоловіків призовного віку.