Житель Харкова через суд вимагає забезпечити в Україні вакцинацію російським препаратом проти COVID-19 "Супутник V"

Позивач просить ОАСК зобов'язати Міністерство охорони здоров'я забезпечити в Україні вакцинацію препаратом проти COVID-19 "Супутник V"
Фото: EPA
Житель Харкова подав позов до суду проти Міністерства охорони здоров'я України та його глави Максима Степанова з вимогою забезпечити всім охочим можливість зробити щеплення російським препаратом проти коронавірусу "Супутник V". Про це 5 травня повідомила пресслужба Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК), який зареєстрував позов.

"Позивач просить суд зобов'язати Міністерство охорони здоров'я як центральний орган виконавчої влади у сфері охорони здоров'я вжити заходи для забезпечення громадян, які бажають вакцинуватися проти коронавірусної інфекції вакциною "Супутник V", доступом до цієї вакцини", – ідеться в повідомленні на сайті ОАСК.

Окрім того, позивач просить зобов'язати Степанова "написати заяву про складення повноважень міністра охорони здоров'я України".

"Наразі судом вирішується питання відкриття провадження у справі", – зазначили в ОАСК.

Контекст:

Вакцину "Супутник V" зареєстрували в Росії 11 серпня 2020 року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки.

За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 30 квітня препарат "Супутник V" схвалили для використання в 64 країнах.

Водночас вакцину розкритикували в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. У міжнародному журналі The Lancet було опубліковано інформацію про ефективність на рівні 91,6%.

Європейське агентство з лікарських засобів (ЕМА) почало перевіряти російську вакцину проти коронавірусу 4 березня.

Єврокомісар із питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон казав в інтерв'ю, яке вийшло 19 квітня, що ЕМА має вивчити документи, подані на реєстрацію вакцини, найближчими тижнями. Якщо регулятор схвалить вакцину, вона потрапить на ринок ЄС не раніше ніж наприкінці 2021 року, вважає Бретон.

Національне агентство із санітарного нагляду Бразилії (Anvisa) заборонило імпорт і використання вакцини "Супутник V". У її складі виявили здатний до розмноження аденовірус.

Степанов 4 травня у Facebook заявляв, що в Україні не робитимуть щеплення проти коронавірусу російською вакциною "Супутник V". "Моя позиція принципова і незмінна – "Супутника" в Україні не буде", – підкреслив глава МОЗ.

В Україні зареєстровано вакцини проти коронавірусу від Oxford/AstraZeneca (Covishield і AstraZeneca-SKBio), Pfizer/BioNTech (Comirnaty) і Sinovac Biotech (CoronaVac).

Із 24 лютого українців вакцинують виробленим в Індії препаратом Covishield від Oxford/AstraZeneca. 13 квітня розпочали вакцинацію доправленим у березні препаратом CoronaVac. 18 квітня у країні почали вакцинувати препаратом від Pfizer/BioNTech. З 27 квітня роблять щеплення виготовленою в Південній Кореї вакциною AstraZeneca-SKBio.

Усього в Україні зробили понад 759,4 тис. щеплень, повністю (двома дозами) вакцинували 303 людей.

Протягом 2021–2022 років 50% населення України (20 млн) планують охопити вакцинацією.