Аеророзвідниця Берлінська: Ми проспали найбільшу загрозу з часів Другої світової війни
Ще 2014 року, коли розпочалася збройна агресія Росії проти України, було очевидно, що треба готуватися до великої війни, але цей момент "проспали". Про це в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заявила волонтерка, голова Центру підтримки аеророзвідки, засновниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська.
"У 2014 році російські окупаційні війська анексували Крим, вторглися на Донбас. І було очевидно, що це своєрідне інтро до більшої війни. Також із часом, працюючи на фронті, для мене ставало все очевиднішим, що наступна війна буде війною технологій, дронів, війною засобів радіоелектронної боротьби, радіоелектронної розвідки, систем ситуаційної обізнаності, програмного забезпечення, що ми будемо рухатися у війни, де буде задіяний штучний інтелект, нейронні мережі, дуже важливим буде фактор кібербезпеки", – сказала вона.
Волонтерка наголосила, що "це все було очевидно ще тоді", але "нікому, крім невеликої групи ентузіастів, в Україні це не було потрібно".
"До нашої війни ставилися як до чогось, що можна вирішити за столом переговорів. Із [президентом РФ Володимиром] Путіним можна домовитися. І, як наслідок, ми маємо ситуацію, де ми не готові до війни такого масштабу, не забезпечені технологіями, закриваємо відсутність технологій людьми", – наголосила Берлінська.
За її словами, вона "особисто чесно намагалася достукатися до всіх".
"У ті роки я, приїжджаючи з фронту, давала інтерв’ю, публічно артикулювала свою позицію, я активно доносила цю ситуацію депутатам Верховної Ради, я приходила на комітет по обороні, спілкувалася з міністрами. Уже, напевно, у 2018 році на мене, на таких, як я, уже дивилися як на міських божевільних, як на контужених атошників, які незрозуміло чого ходять і щось намагаються довести. Усе ж уже наче нормально, спокійно. Хоча війна і тоді забирала людей, просто не таким масштабом. Так ми прийшли до такої ситуації, проспали підготовку. Ми проспали найбільшу загрозу із часів Другої світової війни. Ми могли підготуватися на належному рівні за ці роки", – пояснила Берлінська.
Контекст:
Росія розпочала агресію проти України у 2014 році, коли анексувала Крим і окупувала частину Донецької та Луганської областей. У лютому 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Від самого початку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився. Після повномасштабного вторгнення окупантам удалося захопити ще частину території України, зокрема на Донбасі, а також у Херсонській, Запорізькій та Харківській областях.
Українську владу неодноразово критикували за те, що вона виявилася не готовою до великої війни, а президенту України Володимирові Зеленському дорікали за заяву, яку він зробив за місяць до повномасштабного вторгнення, у січні 2022 року, що на українців у травні чекають "сонце, вихідні, шашлики".
Сам Зеленський запевняє, що Україна готувалася до вторгнення Росії, проте влада не говорила про це публічно, щоб не розкривати планів ворогові. За його словами, було розроблено шість різних планів оборони залежно від тактики російських сил.