Amnesty International використала для звіту про Україну свідчення, взяті під контролем окупантів – Мінінформполітики
"Amnesty International використали для підготовки скандального звіту свідчення людей, які знаходилися у фільтраційних таборах і тюрмах на тимчасово окупованих територіях, – отже, інтерв'ю відібрані під очевидним тиском", – ідеться у повідомленні.
Центр стратегічних комунікацій з'ясував, що до процесу збирання свідчень залучали незалежних журналістів і волонтерів на території Миколаївської, Харківської, Донецької і Луганської областей, але "більшість матеріалів для звіту отримані у ході опитування осіб, які були евакуйовані на тимчасово непідконтрольні території України: територію Донецької і Луганської або Криму".
"Зокрема, матеріал збирався на території фільтраційних таборів і тюрем, опитування проводилося серед "бажаючих" надати подібного роду інформацію. Отже, така інформація, зібрана на території таборів, не мала взагалі використовуватися під час складання звіту, оскільки такі інтерв'ю були відібрані під очевидним тиском із боку силових охоронних органів РФ (адміністрації закладів), який здійснювався на постійній основі", – заявили у Мінкульті.
В українському відомстві наголосили, що "інколи подібного роду "правильне" інтерв'ю було єдиним шансом пройти фільтрацію та виїхати за межі окупованих територій".
"Окрім цього, зібрані журналістами і найманими волонтерами матеріали також проходили перевірку адміністрацією закладів та, в окремих випадках, співробітниками ФСБ РФ", – пояснили у Центрі стратегічних комунікацій.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Доповідь Amnesty International, яка викликала хвилю критики, опублікували 4 серпня.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звинуватив у необ'єктивності організацію і сказав, що обурений доповіддю. "У вас усі в чомусь трохи винні. Займіться повідомленням правди – системної, масштабної правди про те, чим є сьогоднішня Росія. Зробіть це хоча б в ім'я цивільних жертв, громадян України, яких накрило російськими снарядами на зупинці громадського транспорту в місті Торецьк Донецької області сьогодні", – звернувся він до Amnesty International.
Міністр оборони України Олексій Резніков зазначив, що цей звіт – "свідчення втрати адекватності" Amnesty International. "Ми всебічно аналізуємо та даємо оцінку, в тому числі юридичну, подіям на війні, як того вимагають наші зобов'язання. Але ми не дозволимо паплюжити нашу армію, наших захисників. Це я як юрист говорю", – додав глава Міноборони.
Звіт активно обговорюють і у соцмережах, зокрема користувачі звертають увагу, що Amnesty International ніяк не відреагувала на вбивство українських військовополонених в Оленівці Донецької області.
Голова українського офісу організації Оксана Покальчук заявила, що команда Amnesty International Ukraine намагалася перешкодити публікації цього звіту, оскільки вважає його однобічним і неповним. Доводів українського офісу у центральному не почули, констатувала вона. 5 серпня Покальчук оголосила, що звільняється з Amnesty International.
7 серпня Amnesty International попросила вибачення за "страждання і гнів", викликані її звітом. Водночас організація "повністю підтримує висновки" зі звіту, але "шкодує про завданий біль", наголошують у заяві.