Арестович закликав українських військових поводитися з полоненими гуманно
"Сьогодні дуже багато збили російських літаків і льотчиків. Традиційно ненависть до них зрозуміла, бо вони бомблять мирні міста, гинуть мирні жителі, діти тощо. Але ми – європейська армія європейської держави. Категорично заборонено варварське поводження з полоненими, знущання, хвацькі допити й інше, "ми голови різатимемо, яйця" тощо. Пояснюю чому. По-перше, тому що це нас розлюднює. На війні дуже важливо утримувати правильний стан свідомості. Ми – воїни світла, ми – не фашисти. Не уподібнюйтеся сатані, бо це означає програти сатані", – сказав Арестович.
Він додав, що міжнародні партнери України "вкрай негативно" реагують на такі факти.
"Тільки Женевська конвенція", – заявив радник.
За словами Арестовича, негуманне ставлення до полонених також може позбавити Україну підтримки західних партнерів.
"Щонайбільше що ви можете запитати, згідно з Женевською конвенцією, – це номер військової частини, його ім'я-прізвище – і на цьому все. Далі лише спеціальні органи ведуть допит. Тож не треба. І тим паче не треба відосиків, де чутно крики "та ми зараз розстріляємо, та ми яйця відріжемо, та вбийте" і таке інше. Майте совість. Залишаймося людьми і не підставляймо ні себе, ні країну, ні державу. Пам'ятайте, що в Україні працює прокуратура і воєнні злочини – обвинувачення, яке може бути висунуто й Україні. Нам не треба опинитися у цій позиції. Залишаймося людьми і європейською армією, яка веде європейську війну... Вони можуть вчинити ще мільйон злочинів, але ми не маємо їх вчиняти", – заявив радник.
Контекст:
Уранці 24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація і денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
Точна кількість жертв російської агресії наразі невідома. Українська влада повідомляла, що станом на 28 лютого загинуло 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (новіших даних влада не публікувала). Відомо, що серед загиблих в Україні – 28 дітей. Про втрати серед українських військовослужбовців Зеленський востаннє говорив 25 лютого – за перший день війни, за його інформацією, загинуло 137 військовослужбовців.
Втрати російських окупаційних військ убитими, пораненими та полоненими перевищили 10 тис. осіб, повідомив міністр оборони України Олексій Резніков. Скільки саме військовослужбовців захоплено в полон, українська влада не уточнювала. Зеленський казав, що готовий передати їх матерям, якщо ті приїдуть в Україну. Росія офіційно визнала загибель 498 російських військовослужбовців, ще 1597, за даними міністерства оборони РФ станом на 2 березня, дістали поранення.
Президент України повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
Через вторгнення РФ в Україну західні країни ввели проти Росії санкції, зокрема персональні проти Путіна.