Аварія Іл-76М. У ГУР не стали коментувати списки українських військовополонених на обмін 24 січня, що не відбувся, які вкидає пропаганда РФ
Країна-агресор Росія офіційно не публікує списків українських військовополонених, яких мали обміняти 24 січня, водночас вдається до вкидання через пропагандистів. Про це 25 січня в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу "Рада", заявив представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов.
Військовим літаком Іл-76М, який 24 січня розбився у Бєлгородській області, керував екіпаж із шістьох осіб з Оренбурзької області, повідомляють у Telegram апарату губернатора й уряду регіону. Російська пропагандистка Маргарита Симоньян опублікувала в Telegram список із 65 українських військовополонених, які, за її твердженням, перебували на борту літака. Його справжності не підтверджено.
"По-перше, списки [полонених] були відомі. Інша справа, які списки. В Україні офіційну інформацію повідомляє координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими й офіційні посадові особи, у тому числі уповноважений у справах людини Верховної Ради. З боку держави-агресора: пропагандисти... висвітлюють ті чи інші списки. Тобто це робить не міноборони агресора, не гуманітарний штаб, який відповідає за питання поводження з військовополоненими, а пропаганда", – сказав Юсов.
Він зазначив, що "коментувати ту інформацію, яку навмисне публічно вкидає російська пропаганда, це означає брати участь у реалізації їхньої операції".
"Коли будуть офіційно повідомлені такі списки, звичайно, будуть і офіційні коментарі", – наголосив Юсов.
Контекст:
Юсов повідомляв, що 24 січня Україна і країна-агресор РФ мали провести обмін полоненими, але він не відбувся.
Російські пропагандистські ресурси заявили, що військово-транспортний літак Іл-76М, який упав 24 січня під Бєлгородом (РФ), нібито перевозив українських військовополонених. Зокрема, таке твердження поширило ТАСС із посиланням на міноборони країни-агресора. Окупанти стверджували, що на його борту "перебували 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких перевозили до Бєлгородської області для обміну, шестеро членів екіпажу літака і троє супроводжувачів".
Координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими заявив, що українська сторона збирає інформацію про цей інцидент.
Служба безпеки України 25 січня відкрила кримінальне провадження за фактом падіння російського літака Іл-76 у Бєлгородській області. "Розслідування здійснюється за ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів і звичаїв війни)", – повідомили в СБУ.
Юсов розповів 25 січня, що раніше, 3 січня, під час останнього обміну РФ теж використовувала авіасполучення для передислокації українських військовополонених, але тоді Україну попередили й було прохання з боку РФ забезпечити режим тиші, чого й дотримувалася українська сторона. Але 24 січня "такої інформації ані в усному, ані в письмовому вигляді з боку держави-агресора не надходило", вказав представник ГУР МО.
Юсов додав, що сам борт Іл-76М раніше помітили в аеропорту "Енгельс-2", який окупанти використовують для забезпечення боєкомплектом стратегічної авіації РФ, зокрема йдеться про ті ракети, які країна-агресор запускає з літаків по території України. "Це той літак, який постачав у Бєлгородську область ракети С-300 і С-400 для ударів по Харкову й області", – наголосив представник ГУР МО.