Брюссель проведе аудит військової допомоги країн ЄС Україні – ЗМІ
Брюссель проводить перевірку того, скільки озброєнь країни – члени ЄС надали Україні після повномасштабного вторгнення Росії. Про це пише Financial Times 16 січня з посиланням на анонімних дипломатів ЄС.
Цей крок має стати відповіддю на заяви про те, що деякі країни не передали стільки зброї, скільки могли, ідеться у статті. Європейська служба зовнішніх зв'язків має намір презентувати свої висновки столицям країн перед самітом лідерів ЄС 1 лютого.
За словами одного з дипломатів, аудит спиратиметься на матеріали, які подали держави-члени у відповідь на запити служби. Одне з джерел повідомило, що це рішення вже зустріло опір із боку деяких країн, які не бажають надавати повні дані.
Деякі країни ЄС, окрім Німеччини, особливо на сході блоку, наполягають на розширенні Європейського фонду миру – спільного фонду, який частково фінансує постачання зброї в Україну, щоб збільшити постачання й розділити витрати. Фонд не діставав підтримки із червня 2023 року, і 27 держав – членів блоку не змогли домовитися про створення виділеної частини в розмірі €5 млрд на рік для України.
"Ми маємо переконатися, що фонд повернувся в потрібне русло і ми можемо знову використовувати його для подальших траншів підтримки України", – сказав високопоставлений дипломат ЄС. За його словами, без цього деякі держави-члени не нададуть Україні військової підтримки.
Більшість держав-членів дуже переймалася тим, щоб надати допомогу Україні протягом останніх критичних місяців, додало джерело.
Контекст:
26 квітня 2022 року на авіабазі ВПС США Рамштайн у Німеччині відбулася перша зустріч консультативної групи з надання допомоги Україні. Тодішній міністр оборони України Олексій Резніков після цієї зустрічі заявив, що відбулися "тектонічні зміни" у філософії партнерів щодо передання Україні зброї. Зустрічі консультативної групи вирішили проводити щомісяця.
У роботі 17-ї зустрічі контактної групи з оборони України у форматі "Рамштайн" 22 листопада взяли участь керівники оборонних відомств понад 50 держав. На онлайн-засіданні сформували коаліцію розвитку ППО України, її очолили Німеччина і Франція. До коаліції приєдналося 20 країн. Глава Міноборони України Рустем Умєров заявив, що "найбільші й найпотужніші анонси" за підсумками "Рамштайну" "лишилися не для розголошення".