Бронювання має тривати під час проведення аудиту – "Укрметалургпром"

Олександр Каленков: Ми хочемо, але не встигаємо забронювати людей, яких тільки-но прийняли на роботу
Фото: gmk.center

Якщо не внести якісних змін до механізму бронювання працівників від мобілізації, то ситуація для гірничо-металургійного комплексу (ГМК) лише погіршиться і, як наслідок, негативно вплине на економіку країни. Про це написав президент об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков у колонці для сайта GMK Center

Через дефіцит робочої сили підприємства гірничо-металургійного комплексу (ГМК) змушені витрачати більше часу на проведення ремонту й запуску обладнання, що призводить до зниження обсягів виробництва. Оскільки на підприємствах мобілізовано значну частину персоналу, ефективність їхньої роботи зазнає серйозних втрат, зазначив Каленков.

"Можливості випуску продукції великих підприємств не є прямо пропорційними обсягу мобілізації персоналу. Якщо, наприклад, у нас мобілізували 10% персоналу, це не означає, що ми зменшимо виробництво на 10%. Наразі на наших підприємствах мобілізовано 15–20% співробітників. Відтак бізнес не просто стикається з ризиком зниження виробництва на 15–20%, а може повністю зупинитися через дефіцит працівників", – пояснив він.

Окрім того, підприємства ГМК змушені змагатися з тіньовою економікою, адже вони працюють в умовах прозорого кадрового обліку й офіційних заробітних плат. Проте процес мобілізації, на думку Каленкова, створює складнощі, оскільки представники територіальних центрів комплектування можуть просто видавати сотні чи навіть тисячі повісток на прохідній заводу.

"Ми хочемо, але не встигаємо забронювати людей, яких тільки-но прийняли на роботу. Процес оформлення документів для бронювання може тривати кілька місяців. Доки готуються документи на бронювання, цих людей можуть мобілізувати! Окрім того, на підприємствах часто мобілізують кваліфікований персонал, підготовка заміни якому триває кілька років", – зазначив він.

Каленков також підкреслив важливість приведення процесу бронювання до ладу: білий бізнес зацікавлений у тому, щоб у сфері бронювання навели лад, адже будь-яке зловживання б'є не по сірих компаніях, а по легальному сектору економіки.

За словами експерта, поточна ситуація з аудитом реалізується неправильно і шкодить економіці. Зокрема, однією з проблем є те, що зупинено не лише видавання статусу "критичного" новим підприємствам, а й продовження бронювання для працівників підприємств, які вже набули цього статусу. Каленков зазначив, що металургійні підприємства здобували цей статус через Міністерство економіки, а не через обласні військові адміністрації, де виявили основні зловживання.

Він також висловив переконання, що потрібно терміново ухвалити рішення на рівні уряду, щоб Мінекономіки й інші державні органи продовжили статус критичності для підприємств, які вже набули цього статусу й мали затверджені списки на бронювання працівників.

Окрім того, Каленков запропонував запровадити автоматичне бронювання на три місяці для нових працівників і збільшити квоту на бронювання до 85% для підприємств галузі, зокрема для тих, які розташовані на прифронтових територіях (зона 100 км від лінії фронту).

Контекст:

Кабінет Міністрів ухвалив рішення провести аудит підприємств і організацій до 15 листопада й на цей час зупинити дію деяких положень щодо бронювання. 

Перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заявляв 9 жовтня, що рішення про аудит ухвалили через різке збільшення кількості заброньованих людей. За його даними, в Україні від мобілізації зараз заброньовано 1 млн чоловіків. "Протягом двох років було 540 тис. людей, а тут за кілька місяців – зростання удвічі", – розповів він. 

Міністерство економіки має проаналізувати результати аудиту й до 20 листопада поінформувати уряд.

На засіданні уряду 25 жовтня погодили протокольне рішення, що працівники, які набули статусу заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть продовжити бронювання на аналогічний строк.