Досвід вагнерівців буде потрібен під Бахмутом, вони знайомі з тактикою ЗСУ – британська розвідка
Найманці російської приватної військової компанії "Вагнер", визнаної у світі злочинною організацією, прибувають в Україну для участі у війні у складі різних російських підрозділів. Про це йдеться у звіті британської розвідки, яке опублікувало в X 29 вересня міноборони Великобританії.
Як зазначають у зведенні, ПВК "Вагнер" вийшла з бойових дій в Україні до початку червня 2023 року, ще до невдалого заколоту 24 червня й подальшої загибелі засновника компанії Євгена Пригожина в авіакатастрофі 23 серпня.
За даними британської розвідки, точний статус передислокованих бойовиків незрозумілий, але цілком імовірно, що окремі вагнерівці перейшли в інші ПВК окупантів або офіційні підрозділи міноборони РФ.
"Деякі повідомлення свідчать про концентрацію ветеранів ПВК "Вагнер" навколо Бахмута. Їхній досвід, імовірно, буде особливо потрібен у цьому секторі. Багато хто буде знайомий із нинішньою лінією фронту й місцевою українською тактикою, оскільки минулої зими воював на тій самій території", – зазначають у міноборони Великобританії.
Про появу вагнерівців після тривалої паузи в зоні відповідальності східного угруповання військ ЗСУ повідомив 27 вересня начальник пресслужби угруповання Ілля Євлаш. За його словами, частина найманців переукладає контракти з міноборони країни-агресора РФ і повертається в Україну, ідеться про приблизно 500 осіб. "Ці люди справді є одними з найбільш підготовлених в російській армії, проте суттєвої загрози, такої, як раніше, вони нести не будуть, оскільки немає їхнього головного ватажка", – сказав він.
Контекст:
ПВК "Вагнер" опинилася під санкціями Євросоюзу, США, Канади, Великобританії та інших країн. У ЄС заявляли, що найманці ПВК "Вагнер" здійснювали позасудові страти й убивства, катували людей в Україні, Сирії, Лівії, Центральноафриканській Республіці, Судані й Мозамбіку.
За інформацією The Economist, станом на кінець червня 2023 року в Африці було приблизно 5 тис. найманців ПВК, водночас більшість – у ЦАР і Малі. Діяльність ПВК "Вагнер" в Африці складається з економічного й політичного компонентів, а також воєнних операцій, писав журнал. Зокрема, найманці проводять дезінформаційні кампанії.
Після того як засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин 23–24 червня влаштував збройний заколот у Росії, Кремль вирішив ліквідувати ПВК. Частина найманців вирушила у Білорусь, щоб тренувати її регулярну армію, частина залишалася в Африці.
30 серпня стало відомо, що ПВК "Вагнер" запропонувала своїм бійцям знайти іншу роботу. Цьому передувала загибель Пригожина та одного з основних командирів ПВК "Вагнер" Дмитра Уткіна 23 серпня в авіакатастрофі в Росії.