ОБСЄ зафіксувала триразове збільшення порушень режиму тиші на Донбасі
Це майже втричі більше, ніж за період із 1 січня до 20 березня 2021 року.
"Кількість порушень режиму припинення вогню зросла майже втричі – із 7,5 тис. до майже 21 тис. – із географічним розповсюдженням збройного насильства на всю довжину лінії зіткнення", – сказав Цимбалюк.
Він зазначив, що стрімке зростання кількості порушень перемир'я почалося в березні, коли Росія нарощувала військову присутність на кордоні з Україною та на тимчасово окупованих територіях.
Із 21 березня ОБСЄ зіткнулася зі зростанням випадків "глушіння" сигналу GPS безпілотників місії, ця кількість зросла зі 166 випадків до 619.
"Цілями були БПЛА дальнього радіусу дії, які здатні виявляти незаконну військову діяльність Росії через державний кордон, у тому числі в нічний час. І це не могло бути співпадінням", – підкреслив Цимбалюк.
ОБСЄ також зафіксувала зростання кількості озброєння із 435 до 670 одиниць.
"Переважну більшість цього озброєння, цього разу 87%, було зафіксовано на тимчасово окупованих Росією територіях", – зазначив дипломат.
За його словами, дані ОБСЄ свідчать про масштаб воєнної загрози Україні з боку Росії.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
Тристороння контактна група 22 липня 2020 року погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов говорив 14 квітня, що РФ стягнула до кордону з Україною не менше ніж 89 тис. військових. Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявляв 19 квітня, що біля українського кордону сконцентровано майже 100 тис. російських військових. Прессекретар Пентагону Джон Кірбі, не називаючи точної чисельності російських сил, зазначав, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили із 2014 року".
Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершаться протягом 14 днів. 22 квітня він заявив, що поставлених цілей досягнуто і що із 23 квітня війська розпочинають повернення в пункти постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка й озброєння 41-ї загальновійськової армії, які буде залучено до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.
Росія частково відвела військових з окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко 28 квітня.
5 травня газета The New York Times із посиланням на високопосадовців адміністрації президента США Джо Байдена повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовців, але уздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, яку Росія накопичила там із моменту анексії Криму 2014 року.