ПАРЄ підтримала створення міжнародного трибуналу з розслідування агресії РФ проти України

Резолюцію про створення трибуналу підтримали 144 делегати зі 147 присутніх
Фото: EPA
Парламентська асамблея Ради Європи 27 квітня підтримала створення міжнародного трибуналу щодо розслідування агресії РФ проти України. Про це у Facebook повідомила глава делегації України, народна депутатка від "Слуги народу" Марія Мезенцева.

Суд розслідуватиме злочини, скоєні політичним та військовим керівництвом Росії.

"У цілому резолюція та рекомендація була підтримана майже одноголосно – 144 за зі 147 присутніх", – додала Мезенцева.

ПАРЄ також підтримала надання фінансової допомоги Україні та прагнення країн ЄС відмовитися від енергетичної залежності від РФ.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

На сайті ПАРЄ зазначили, що трибунал, який наразі у Страсбурзі, з урахуванням можливої взаємодії з Європейським судом із прав людини, повинен мати повноваження "видавати міжнародні ордери на арешт і не обмежуватися державним імунітетом або імунітетом глав держав та урядів й інших державних посадовців".

"В одностайно ухваленій резолюції, заснованій на доповіді Олександра Поцея, ідеться, що Асамблея вражена широко поширеними повідомленнями про використання [російськими окупантами] зґвалтувань та катувань як засобу ведення війни, що визнано воєнними злочинами у міжнародному кримінальному праві", – наголосили в заяві.

Контекст:

Вторгнення Росії в Україну та пов'язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН. 16 березня Міжнародний суд ООН зобов'язав РФ негайно припинити війну в Україні. Російська влада відмовилася виконувати це рішення.

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування про вторгнення РФ в Україну. Він зазначив, що Україна не може зробити це, оскільки не є державою учасником Римського статуту МКС, і 3 березня повідомив про початок розслідування. У зв'язку з вторгненням Росії в Україну в МКС звернулося понад 40 країн.

28 лютого Україна звернулася до Європейського суду з прав людини з вимогою, зокрема, як попередні заходи "негайно зупинити військові напади проти цивільних об'єктів". 1 березня суд ухвалив рішення, яким наказав РФ припинити напади та бомбардування цивільних об'єктів в Україні. Пізніше суд поширив ці заходи на всі запити щодо цього приватних осіб – включно з, як пояснювала Верховна Рада, усіма майбутніми скаргами проти РФ. Також суд висунув вимогу до РФ безпечного проходу та гуманітарної допомоги для мирних громадян.