РФ готується до диверсії на Донбасі – хоче звинуватити Україну у провокації, щоб виправдати вторгнення, заявили у Білому домі
"Ми занепокоєні тим, що російський уряд готується до вторгнення в Україну, яке може призвести до широкомасштабних порушень прав людини і воєнних злочинів, якщо дипломатія не досягне своєї мети", – сказала вона.
За даними Псакі, Росія готує основу для того, щоб мати можливість створити привід для вторгнення, "зокрема, через диверсійну діяльність та інформаційні операції, звинувачуючи Україну в підготовці неминучого нападу на російські сили у Східній Україні".
"І ми бачили це раніше, у 2014 році", – зауважила Псакі.
Вона каже, що російські військові планують розпочати диверсійні дії за кілька тижнів до військового вторгнення. Останнє, за словами Псакі, може розпочатися у період між серединою січня та серединою лютого.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив 13 січня, що протягом доби Білий дім оприлюднить дані розвідки про плани Росії щодо України. Після цього CNN повідомив, посилаючись на співрозмовників у Білому домі, що РФ уже скерувала диверсантів на схід України для провокації. Джерело ЗМІ говорило, що диверсанти навчені веденню бойових дій у міських умовах.
Псакі на брифінгу підтвердила інформацію, яку озвучили інсайдери ЗМІ. Вона каже, що Білий дім має дані, що група таких диверсантів може провести операцію на Донбасі.
"Оперативники навчені методів ведення міської війни і використанню вибухових речовин для проведення диверсій проти російських маріонеткових сил. Наша інформація також свідчить про те, що російські суб'єкти впливу вже починають фабрикувати українські провокації у державних і соціальних мережах, щоб виправдати російське вторгнення та посіяти розкол в Україні", – сказала речниця Білого дому.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями" та звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
17 грудня МЗС РФ поширило російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
10-го, 12-го та 13 січня відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їх підсумками в Росії заявили, що не дістали від США і НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і наголосив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
Як зазначає Reuters, кібератака на українські урядові сайти ще більше ускладнила ситуацію після перемовин, які зайшли у глухий кут.