Псакі прокоментувала можливість проведення тристоронніх переговорів між Байденом, Путіним та Зеленським

Псакі: Мені немає чого повідомити в контексті наступних кроків у переговорах чи контактах
Фото: ЕРА
США поки нічого повідомити про наступні кроки в переговорах із Росією. Про це прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила на брифінгу 14 січня, трансляцію вели у Facebook.

"Мені немає чого повідомити в контексті наступних кроків у переговорах чи контактах", – сказала вона, відповідаючи на запитання щодо можливості проведення тристоронніх переговорів між главою Білого дому Джо Байденом, президентом України Володимиром Зеленським та президентом РФ Володимиром Путіним.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак говорив сьогодні, що Зеленський запропонував Байдену організувати таку зустріч. Він не відкинув проведення переговорів у форматі відеоконференції.

"Ми очікуємо реакції російської сторони, але наші американські партнери сприйняли нашу пропозицію з певним інтересом", сказав він.

Псакі зазначила, що в переговорному процесі зараз "усі повернулися до своїх столиць та ведуть обговорення". "Президент [Байден] вважає, що подальші дії – за президентом Володимиром Путіним та Росією", – додала вона.

Контекст:

17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ біля кордону України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договорів зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

Путін 23 грудня на щорічній пресконференції відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу переговорів [про просування НАТО на схід], а від безумовного підтримування безпеки Росії сьогодні й на історичну перспективу".

Увечері 10 січня в Женеві завершилися переговори США та Росії щодо вимог Москви про "гарантії безпеки". Американська делегація під час переговорів висунула претензії Росії у зв'язку зі стягуванням російських військ до російсько-українського кордону. Заступниця держсекретаря США Венді Шерман, яка очолювала делегацію США, після переговорів заявила, що принцип відкритих дверей НАТО не підлягає обговоренню. Вона також повідомила, що російська сторона на переговорах не дала чіткої відповіді на запитання, чи готова вона до деескалації ситуації на кордоні з Україною.

У МЗС РФ заявили про категоричну відсутність прогресу на переговорах зі США щодо членства України в НАТО.

12 січня у Брюсселі відбулася перша за два з половиною роки зустріч Ради Росія – НАТО. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг після засідання заявив, що на зустрічі РФ висловила вимоги зупинити вступ нових країн у НАТО і відвести війська зі східного флангу Альянсу. НАТО підтвердив свою політику відкритих дверей та право кожної нації обирати для себе союзи.

Генсек наголосив, що питання вступу України в НАТО можуть обговорювати лише ця країна та 30 країн – членів Альянсу. Столтенберг сказав, що Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

Шерман за підсумками засідання зазначила, що Росія не дала зобов'язань щодо деескалації, однак і не заявила, що її не буде. За її словами, США та союзники по Альянсу чітко дали зрозуміти РФ, що "не зачинять дверей політики відкритих дверей НАТО". Перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація і наслідки, підкреслила заступниця держсекретаря США.

13 січня у Відні відбулося засідання постійної ради Організації з безпеки та співробітництва в Європі, на ньому продовжилися дискусії між РФ та країнами Заходу про "гарантії безпеки".