Російська військова розвідка намагалася проникнути в електронну систему планування ЗСУ – СБУ

Кібератаки здійснювала підконтрольна російській розвідці хакерська група Sandworm, повідомили у СБУ
Фото: depositphotos.com (архів)

Російська військова розвідка намагалася проникнути у систему планування операцій Збройних сил України, але українські спецслужби заблокували ці спроби. Про це 8 серпня проінформувала Служба безпеки України.

"Кіберфахівці СБУ заблокували спроби російської воєнної розвідки отримати доступ до бойової системи обміну даних ЗСУ. У результаті комплексних заходів було викрито та блоковано протиправні дії російських хакерів, які намагалися проникнути в українські військові мережі та організувати збір розвідданих", – ідеться у релізі.

Українська спецслужба, зокрема, завадила російським хакерам дістати доступ до чутливої інформації про дії ЗСУ, зокрема про локації та переміщення сил оборони, а також їхнє технічне забезпечення.

Начальник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк розповів, що з перших днів повномасштабної війни українська спецслужба відбиває кібератаки РФ, мета яких – зламати українську систему військового управління.

"Проведена нами зараз операція – це кібероборона нашого війська", – додав він.

За словами Вітюка, кібератаки здійснює хакерська група Sandworm, яку контролює російська військова розвідка.

Відповідно до релізу, окупанти для поширення вірусів у системі робили основну ставку на захоплення українських планшетів на полі бою. Надалі вони планували використовувати доступи та програми, які є на захоплених пристроях, щоб проникнути в систему, повідомили у СБУ.

"Загалом Служба безпеки виявила майже 10 ворожих шпигунських програм, які були призначені для отримання інформації із системи", – додали в українській спецслужбі.

Контекст:

Повномасштабне вторгнення РФ у лютому 2022 року почалося з масової кібератаки на органи влади та фінансові установи в Україні.

На початку травня в Держспецзв'язку припустили, що російські кібернаступальні операції в Україні, ймовірно, сягнули свого максимуму, але й після цього кібератаки на українські сайти тривали. Зокрема, 16 серпня атаки зазнав офіційний сайт "Енергоатому".

У жовтні, коли Росія активізувала ракетні обстріли та атаки дронів-камікадзе на енергетичну інфраструктуру України, українські енергетичні об'єкти опинилися також під постійними кібератаками, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

27 лютого 2023-го у Держспецзв'язку повідомили, що за 2022 рік в Україні зареєстрували понад 2 тис. кіберінцидентів та ще більшу кількість кібератак.