Російський пілот, який перегнав бойовий вертоліт Мі-8 в Україну, отримає $500 тис. і нові документи

Кузьмінов розповів, що основною причиною його вчинку було бажання "відмовитися від участі у воєнних злочинах"
Скріншот: Volodymyr Zolkin / YouTube

Головне управління розвідки Міністерства оборони України під час операції "Синиця" пів року підтримувало контакт із капітаном російського вертольота Мі-8 Максимом Кузьміновим. Про це російський льотчик, який перегнав гелікоптер в Україну, розповів в інтерв'ю, опублікованому 4 вересня в YouTube на каналі журналіста і блогера Володимира Золкіна.

Підготовка до спецоперації, за розповідями росіянина, розпочалася в лютому – березні 2023 року. На той момент, наголосив пілот, його мати вже перебувала в Києві.

Кузьмінов розповів, що до дня вильоту 9 серпня він "постійно був на зв'язку з українською розвідкою".

"На той момент уже було обговорено всі можливі деталі й маршрути. Найвигіднішим виявився переліт саме з Курська [РФ]. По-перше, це було близько, по-друге, не було інших чинників, які б сильно перешкоджали. У мене вже був готовий чистий "коридор" для перельоту", – розповів пілот.

Кузьмінов заявив, що переліт в Україну був його ініціативою. Основною причиною свого вчинку він назвав бажання "відмовитися від участі у воєнних злочинах" російських окупантів.

За словами російського льотчика, тепер в Україні йому виплатять винагороду $500 тис. і зроблять нові документи в межах державної програми захисту. Таку виплату за бойовий гелікоптер передбачено законом України про встановлення винагороди за добровільно передану Збройним силам України придатну для використання бойову техніку держави-агресора, який Верховна Рада ухвалила у квітні 2022 року.

Контекст:

Про те, що російський вертоліт сів на аеродромі в Україні, писали російські пропагандистські канали, заявляючи, що нібито причиною перельоту є навігаційні помилки. Проте головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 23 серпня повідомив, що, за його даними, борт справді приземлився на одній з українських авіабаз. "Гелікоптер летить на низькій висоті, на малій швидкості, і екіпаж добре бачить усі наземні орієнтири, помилитися на 300 км просто неможливо, це велика витрата пального", – підкреслив він. Бутусов зазначив, що це, напевно, перший випадок здавання в полон екіпажу російського вертольота разом із бортом.

"Українська правда" з посиланням на високопоставлені джерела у спецслужбах повідомила 23 серпня, що пілот Мі-8 збройних сил Росії здався Україні разом із вертольотом унаслідок шестимісячної спецоперації Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Вертоліт, який перевозив деталі до винищувачів Су-27 та Су-30СМ, приземлився в Харківській області. Унаслідок спецоперації двох членів екіпажу було ліквідовано. Пілот і його сім'я перебувають в Україні, сім'ю заздалегідь вивезли із РФ, повідомили джерела.

Начальник ГУР Кирило Буданов 23 серпня в інтерв'ю "Радіо Свобода" підтвердив, що пілот перебуває в Києві, і зазначив, що перша така операція в історії України стала можливою, тому що до пілота "змогли знайти підхід".

Український журналіст, офіцер ЗСУ Артем Шевченко розповів, що переліт був 9 серпня.

ГУР МО опублікувало 3 вересня в YouTube документальний фільм "Збиті льотчики Росії", у якому повідомляли, що Кузьмінов на момент проведення операції "Синиця" був у званні капітана, його посада – командир вертольота Мі-8. 28-річний російський пілот служив у 319-му окремому вертолітному полку армійської авіації держави-агресора – в/ч №13984 із пунктом постійної дислокації у Приморському краї РФ.