Україну влаштовує політика Китаю щодо війни – Зеленський

Зеленський: Хочеться вірити, що за спиною Китай не буде проводити іншу політику. Нас влаштовує цей статус-кво

Фото: president.gov.ua
Китай обрав політику залишатися осторонь війни Росії проти України, і Україну влаштовує ця політика, хоча й хотілося б мати підтримку, заявив президент України Володимир Зеленський. Про це він сказав 25 травня, виступаючи на Українському сніданку в межах Світового економічного форуму в Давосі. Відео опублікував у YouTube Фонд Віктора Пінчука.

На запитання модератора, чи Китай підштовхуватиме РФ до того, щоб закінчити війну, Зеленський засумнівався в таких діях Китаю.

"Я думаю, що Китай обрав політику бути осторонь. На сьогоднішній момент я вважаю, що Україну влаштовує саме ця політика. Це краще, ніж допомагати РФ, у будь-якому випадку. Хочеться вірити, що за спиною Китай не буде проводити іншу політику. Нас влаштовує цей статус-кво, скажу чесно... Я не бачу кроків, які Китай робив би проти України", – сказав Зеленський.

Він зазначив, що до війни Україна мала найбільший товарообмін із Китаєм.

"Я, на жаль, не бачу підтримки Китаю, і наше суспільство не бачить, хоча є історія [відносин] достатньо непогана та довга між країнами, тому хотілося б мати в порівнянні з Росією перевагу в цих відносинах, скажу чесно", – заявив Зеленський.

На його думку, Китаю "чогось не вистачає", щоб підтримати Україну.

"Думаю, не вистачає продовження чи інших відносин зі США. Думаю, тут США можуть впливати на відносини з Китаєм, і потім це, авжеж, буде впливати на Росію", – сказав президент України.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Китай вважають стратегічним партнером Росії, але західні країни намагаються переконати Пекін змінити його позицію щодо українського питання, повідомляли ЗМІ в березні. Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви. У Радбезі ООН Китай утримався під час голосування за резолюцію, що засуджує війну.

8 березня Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц провели телефонну розмову з китайським лідером, яка стосувалася нападу РФ на Україну. Під час розмови Сі Цзіньпін заявив, що потрібно поважати суверенітет та територіальну цілісність усіх країн і що Китай готовий "активно працювати" з міжнародною спільнотою для посередництва, спрямованого на припинення війни.

13 березня низка американських видань, зокрема The New York Times та Financial Times, повідомили, що Росія звернулася до Китаю із проханням про військову допомогу для продовження війни в Україні. За даними ЗМІ, РФ просила у Пекіна гроші, безпілотники та сухпайки.

У посольстві Китаю у США заявили, що "ніколи не чули" про те, що РФ звернулася до КНР по військову допомогу. Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков сказав, що інформація американських ЗМІ не відповідає дійсності, оскільки "Росія має самостійний потенціал для продовження операції".

Посол Китаю у США Цінь Ган назвав дезінформацією повідомлення про військову допомогу Китаю Росії. Він заявив, що Китай виступає проти війни і якщо надаватиме якусь допомогу, то тільки гуманітарну, а "не [постачатиме] зброю та боєприпаси для будь-якої зі сторін".

18 березня ймовірну допомогу Китаю Росії обговорили президент США Джо Байден і глава КНР Сі Цзіньпін під час першої цьогорічної телефонної розмови. "Байден у деталях описав ефект і наслідки того, що станеться, якщо Китай надасть матеріальну підтримку Росії, коли вона проводить жорстокі атаки на українські міста та мирних жителів", – повідомили в Білому домі. Глава КНР, за даними офіційних китайських ЗМІ, сказав Байдену, що конфронтація та конфлікти не входять ні в чиї інтереси.

Україна запропонувала Китаю стати одним із гарантів її безпеки, повідомив у квітні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.