В Інституті нацпам'яті розповіли, скільки топонімів перейменовано цьогоріч в Україні
Цьогоріч у межах декомунізації в Україні перейменували понад 25 тис. географічних назв і демонтували 1066 пам'ятників та знаків. Про це розповів очільник Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Антон Дробович під час пресконференції в "Укрінформ" 28 листопада.
За його словами, повномасштабне вторгнення РФ в Україну викликало в людей прагнення відмовитися від усього, що асоціюється з імперським минулим.
"Ми отримали дані від обласних адміністрацій про перший рік реалізації закону про декомунізацію. Щонайменше 25 194 об'єкти топонімії було перейменовано в рамках реалізації цього закону протягом цього року і щонайменше 1066 пам'ятників і знаків було демонтовано", – сказав Дробович.
Він додав, що таких об'єктів набагато більше. Адже деякі демонтували або перейменували до набуття закону.
УІНП також узяв участь у розробленні законопроєкту про перейменування населених пунктів у тимчасово окупованому Криму. Згідно із цим документом, планують змінити назви понад 600 географічних об'єктів. Деякі населені пункти декомунізують, іншим повернуть історичні назви, сказав Дробович.
Контекст:
Після відкритого вторгнення Росії 24 лютого 2022 року в Україні почали масово відмовлятися від назв, пов'язаних із країною-агресором, зокрема, перейменовувати вулиці, а також демонтувати пам'ятники.
У червні 2022 року при Мінкульті та Українському інституті національної пам'яті створили новий орган – Раду з дерусифікації, декомунізації та деколонізації. Серед її завдань – координація перейменування топонімів і демонтажу радянських пам'яток.
19 вересня Верховна Рада ухвалила постанову про перейменування 332 населених пунктів (зокрема Сєвєродонецьк Луганської області й Червоноград – Львівської) у межах декомунізації й дерусифікації в Україні. 9 жовтня депутати перейменували Южне Одеської області та Южноукраїнськ Миколаївської області.