Під виглядом рулонів плівки – вибухівка на 42 "Кинджали". Малюк розповів, як СБУ вперше підірвала Кримський міст

Малюк розповів подробиці про підрив Кримського мосту
Фото: ssu.gov.ua

Голова Служби безпеки Василь Малюк розповів в інтерв'ю NV, яке опублікували 19 серпня, як у жовтні 2022 року українці вперше підривали Кримський міст. За його словами, для цього знадобилася 21 тонна вибухівки.

За словами Малюка, щоб непомітно довезти вантаж до мосту, співробітники СБУ обмотали вибухівку пакувальною плівкою. За легендою, рулони такої плівки мала офіційно перевозити вантажівка. Рулонами забили цілий контейнер – сумарно 21 тонна вибухівки у тротиловому еквіваленті, що відповідає 42 російським ракетам "Кинджал", зазначив голова СБУ.

Вантаж мав абсолютно цивільний вигляд і не мав викликати підозр, розповів він. Співробітники СБУ навмисно дібрали таку товщину плівки, щоб сканери в пунктах пропуску не помітили вибухівки.

Фото надала пресслужба СБУ

Окрім того, СБУ "обійшла" спеціальні глушники на Кримському мосту, які збивають GPS-координати. Команда СБУ створила технічно складну систему, завдяки якій "плівка" здетонувала приблизно на середині мосту.

"Ми сім кіл пекла пройшли, використали в темну стільки людей! Росіяни "закрили" 22 людини. Інкримінують їм усім співучасть у терористичному акті. Хоча насправді вони займалися звичною для себе, буденною справою. Це були звичайні російські контрабандисти", – розповів голова СБУ.

Із його слів, ідея підриву Кримського мосту з'явилася в СБУ ще навесні 2022 року. Розглядали різні варіанти – зокрема, доправлення вибухівки в товарних вагонах або у фурі, навантаженій бочками з олією.

Малюк зазначив, що російське слідство продемонструвало крайній ступінь непрофесіоналізму, оголосивши в розшук керівника Головного управління розвідки Міноборони України Кирила Буданова, який не був причетним до операції.

Він також кілька разів наголосив, що обидві операції з підриву Кримського мосту готували винятково сили України, і жодні іноземні спецслужби до них не причетні.

Контекст:

Міст через Керченську протоку, який з'єднує Крим і Росію, РФ почала будувати після окупації півострова, у 2015 році. Українська влада назвала міст загрозою національній безпеці і законною ціллю.

Упродовж останнього року на Кримському мосту кілька разів ставалися вибухи. Уперше – 8 жовтня 2022 року. Було пошкоджено залізничне полотно мосту та зруйновано кілька прольотів його автомобільної частини. У РФ стверджували, що вибухнула вантажівка, унаслідок чого загорілися цистерни з пальним. Російські ЗМІ повідомляли про чотирьох загиблих. Автомобільний рух мостом відновили в лютому 2023 року, залізничний – у травні.

Другий вибух стався 17 липня. Повідомляли про загибель сімейної пари з Бєлгородської області, яка на момент вибуху їхала мостом. Унаслідок події було серйозно пошкоджено два прольоти мосту.

12 серпня стало відомо про третю атаку на міст. Окупанти заявляли, що збили дві ракети, сам міст був у диму. Пізніше того самого дня ЗМІ повідомили про нову атаку. Telegram-канали писали, що окупанти, як і перед першою атакою, застосували димову завісу.