"Військові дії можуть початися в будь-який момент". Держдеп дозволив своїм дипломатам покинути Україну
"Санкціонований від'їзд дає цим працівникам можливість поїхати, якщо вони бажають; їх виїзд не є обов'язковим. Обов'язковий від'їзд для членів сімей вимагає, щоб родини залишили країну", – ідеться в повідомленні.
Також зазначено, що статус розпорядження про від'їзд буде переглянуто не пізніше ніж за 30 днів.
Держдеп США дав дозвіл на виїзд дипмісії в Україні "як особливу пересторогу через постійні зусилля Росії з дестабілізації країни та підриву безпеки громадян України й інших осіб, які відвідують Україну або проживають у ній".
Крім того, відомство оновило четвертий рівень небезпеки подорожей в Україну для громадян США: "Не подорожуйте через посилення загроз значних військових дій Росії проти України". Зазначено, що рекомендація щодо подорожей уже була на четвертому рівні – через COVID-19.
"Як сказав президент [Джо] Байден, військові дії Росії можуть початися в будь-який момент, і уряд Сполучених Штатів не зможе евакуювати американських громадян у такій непередбачуваній ситуації", – повідомили в посольстві. Громадянам США, які зараз перебувають в Україні, рекомендували самостійно спланувати способи покинути країну.
У посольстві зазначили, що проводили консультації з українським урядом щодо цього кроку та координують свої дії з посольствами країн НАТО та країн-партнерів у Києві.
"Посольство США в Києві залишається відкритим для регулярної роботи. Рішення про від'їзд ніяк не вплине на нашу відданість пошуку дипломатичного рішення щодо глибоко тривожного нарощування сил Росії в Україні та навколо неї", – ідеться в повідомленні.
На сайті Держдепартаменту США 23 січня було опубліковано також стенограму брифінгу двох високопосадовців відомства, які роз'яснювали це рішення.
Один із них підкреслив, що "умови безпеки, особливо вздовж кордонів України, в окупованому Росією Криму та на сході України, контрольованому Росією, непередбачувані та можуть погіршитися без попередження"
"Я також хочу прояснити, що ми не говоримо, що знаємо, що це станеться. Ніхто з нас не знає, що вирішить президент [Володимир] Путін. І водночас, коли ми здійснюємо це розсудливе планування та вживаємо цих заходів, ми, як і раніше, дуже зацікавлені в дипломатичному шляху", – заявив чиновник.
Представники Держдепу також наголосили, що громадянам США, які зараз перебувають в Україні, рекомендують розглянути можливість виїзду зараз, використовуючи комерційні або приватні транспортні засоби.
Чиновники не змогли сказати, скільки громадян США зараз може перебувати в Україні. "Громадяни США не зобов'язані реєструвати у нас свої поїздки в іншу країну, і ми не ведемо повні списки громадян США, які проживають за кордоном... Багато громадян США мають подвійне громадянство і в'їжджають в Україну за своїми українськими паспортами, тому в нас також не буде даних від офіційних осіб країни, яка приймає", – заявив один із них.
Наприкінці минулого тижня CNN і Bloomberg повідомляли, що на тлі загрози вторгнення Росії в Україну США розглядають питання евакуації з країни сімей американських дипломатів. За даними близького до українського уряду джерела CNN, президент Володимир Зеленський розмовляв щодо цього з держсекретарем США Ентоні Блінкеном і сказав йому, що якщо Сполучені Штати зроблять такий "драматичний крок", то це буде "надмірною реакцією".
До того, 17 січня, The New York Times із посиланням на високопоставленого співробітника СБУ повідомила про початок евакуації у РФ сімей російських дипломатів.
У Росії такі повідомлення назвали провокацією.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у 200-кілометровій зоні від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" й відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили у СРСР.
10-го, 12-го і 13 січня відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не отримали від США і НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, що США мають 18 різних сценаріїв у разі вторгнення Росії в Україну. У Кремлі відповіли, що "теж різні сценарії розглядають".
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США занепокоєні переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.