Зеленський про чоловіків за кордоном: Якщо ви мобілізаційного віку і не на фронті, і не сплачуєте податків, і виїжджали поза законом – є питання

Багато українців виїхало за кордон із порушенням закону, констатував президент
Фото: ЕРА

Президент України Володимир Зеленський 11 січня на спільному брифінгу із прем'єр-міністеркою Естонії Каєю Каллас у Таллінні розповів, що на утримання одного військовослужбовця в Україні потрібно шість-вісім платників податків. Про це президент сказав, відповідаючи на запитання, чи потрібні заходи щодо повернення військовозобов'язаних українців, які виїхали на Захід. Трансляцію вели на його сторінці у Facebook.

За його словами, на початку повномасштабного вторгнення влада України не перешкоджала виїзду в умовах швидкого просування окупантів, даючи людям можливість врятуватися.

"Виїжджали чоловіки, жінки різного віку, діти, і це зрозуміло: була війна, ніхто з людей не знав, що буде завтра, усі спасалися, кордони ми всі відкривали в будь-які держави, наших друзів, щоб люди не давили один одного на кордоні. Це одна частина. Друга частина – ми відстояли 50% із захопленої території, ми відбили ворога, і два роки б'ються наші хлопці", – сказав глава держави. 

Він підкреслив, що за цей час багато чоловіків перетнули кордон "поза правилами, поза законом".

"Питання до цих чоловіків: якщо вони мобілізаційного віку, то вони повинні допомагати Україні й повинні бути в Україні. Я зараз не говорю про те, що хтось повинен бути на фронті, а хтось ні. Є закон. Але є й звичайне людське правило. Я сьогодні говорив про це прем'єр-міністерці Естонії: на одного військового йде шість – вісім платників податків, і якщо ви в Україні й не на фронті, але ви працюєте й сплачуєте податки, то ви так само бороните державу, і це дуже потрібно. Але якщо ви за кордоном і мобілізаційного віку, і ви не на фронті, і не сплачуєте податків, і виїжджали поза законом – то є питання", – пояснив свою позицію президент.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан до 14 лютого 2024 року.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. Минулого року президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.

ЗМІ розповіли наприкінці листопада, що з початку повномасштабної агресії РФ до Європи виїхало 650 тис. українських чоловіків призовного віку. Водночас не повідомляли, скільки серед них – батьків трьох і більше дітей чи осіб, які мають інвалідність І–ІІ груп або інші законні підстави для виїзду в умовах воєнного стану. Також невідомо, яку частку із цього числа становлять чоловіки призовного віку, які виїжджали з окупованих територій через країну-агресора РФ.

21 грудня міністр оборони України Рустем Умєров в опублікованому напередодні інтерв'ю Welt і Bild висловив думку, що громадян України призовного віку від 25 до 60 років у Німеччині й інших країнах варто попросити з'явитися до призовних пунктів ЗСУ.

Після публікації начальник управління преси та інформації Міноборони Ілларіон Павлюк у коментарі "Бабелю" пояснив, що німецькі ЗМІ "змістили акцент". За його словами, міністр говорив загалом про рекрутинг і важливість служби в лавах сил оборони, а не про механізми призову українців, які живуть за кордоном.

Водночас радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що вважає цю ініціативу "правильною".