Зеленський: Щоб ми зараз сіли з Росією, розмовляли і щось їй віддавали – не буде такого
Президент України Володимир Зеленський відкинув варіант проведення мирних переговорів із країною-агресором РФ. Про це він заявив 4 листопада на спільній пресконференції із президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн у Києві, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
Він зазначив, що інформація ЗМІ щодо тиску на нього з боку партнерів із метою почати переговори з Росією не відповідає дійсності.
"Усі знають моє ставлення, яке збігається зі ставленням українського суспільства. Ніхто не тисне на мене сьогодні. Усе це було на початку війни і до війни. На сьогодні ніхто не тисне з лідерів ЄС, Сполучених Штатів", – сказав Зеленський.
За його словами, "щоб ми зараз сіли з Росією, розмовляли і щось їй віддавали – не буде такого".
За даними NBC News, американські та європейські офіційні особи нібито почали обговорювати з українським урядом імовірні мирні переговори з РФ щодо припинення війни.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну.
30 вересня 2022 року Зеленський сказав, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім російським президентом Володимиром Путіним це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав Зеленський. У жовтні він ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони, у якому офіційно констатували "неможливість проведення переговорів із Путіним".
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів. В травні 2023 року Зеленський закликав не нав'язувати Україні формати досягнення миру з Росією.
10 вересня, після візиту в Україну, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Путін поки не зацікавлений у змістовній дипломатії, а результат війни буде на умовах України.
Путін 12 вересня стверджував, що першим кроком до діалогу може стати скасування указу Зеленського про заборону переговорів із ним.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба 2 листопада підкреслив, що поки російські війська не підуть з України, "немає сенсу вести жодні переговори". Він також нагадав, що між 2014-м і 2022 роком Україна та Росія провели приблизно 200 раундів переговорів і було оголошено 20 режимів припинення вогню, водночас усі їх Росія майже одразу порушувала. "Чому ми маємо вважати, що тепер Росія поводитиметься інакше?" – запитав він.