Зеленський: Військові запропонували мобілізувати додаткових 450–500 тис. людей. Це буде коштувати Україні ще 500 млрд грн
Президент України Володимир Зеленський розповів 19 грудня на пресконференції, присвяченій підсумкам року, що військові запропонували додатково мобілізувати у країні до пів мільйона людей. Захід транслювали у Facebook ОП.
Зеленський повідомляв 24 листопада, що доручив головнокомандувачу ЗСУ Валерієві Залужному, міністру оборони Рустемові Умєрову і прем'єр-міністру Денисові Шмигалю підготувати комплексний план із мобілізації в Україні.
ЗМІ запитали президента, чи презетували цей план і що в нього входить.
"Це питання головкома, Генштабу. Вони звернулися на ставці щодо питання мобілізації. Питання дуже чутливе. Вони звернулися щодо захисту нашої держави й потенційних контрнаступальних дій, щодо дефіциту, і їх погляд був на ставці, що... вони запропонували мобілізувати додаткових 450–500 тис. людей, – відповів Зеленський. – Це дуже серйозна цифра. Я сказав, що мені потрібно більше аргументів, щоб підтримувати цей напрямок. Тому що це питання перш за все людей, друге – це питання справедливості. Це питання обороноздатності й питання фінансів".
Президент додав, що йому "потрібна конкретика", що буде з "дуже потужною" мільйонною армією. Якщо військові говорять про мобілізацію, то треба вирішити, як проводити демобілізаційні процеси, вказав Зеленський.
"Що з тими, хто два роки захищає нашу державу?.. Я поки що не побачив там демобілізації, хоча я вважаю, що це питання номер один. І питання – не як називається цей процес (може, згідно із законодавством, і не демобілізація), але головне, щоб цей процес був", – сказав президент.
За словами Зеленського, мобілізація такої кількості людей "буде коштувати Україні додаткових 500 млрд грн".
"Тому я як президент України, як людина, яка багато свого часу віддає для того, щоб знайти для України фінансову підтримку, хотів би розуміння від прем'єр-міністра, від міністра фінансів: а звідки гроші?" – резюмував глава держави.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан до 14 лютого 2024 року.
Залужний у колонці для The Economist, опублікованій 1 листопада, назвав нарощування власних резервів одним із пріоритетів для перемоги над країною-агресором РФ. Він зазначив, що можливості України щодо підготовки резервістів на власній території обмежені. Залужний вказав, що в українському законодавстві є прогалини в цій сфері, але в Україні намагаються вирішити ці проблеми.
У жовтні віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров анонсував запуск "смарт-мобілізації" – проєкту, в межах якого військовозобов'язані зможуть самі обрати спеціальність для служби в силах оборони України. Міноборони України запустило проєкт рекрутингу в ЗСУ 13 листопада й уклало угоди про послуги рекрутингу з двома компаніями.
Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив 22 листопада, що в Раді готують комплексний закон, який регулює питання мобілізації й демобілізації в Україні. Його можуть ухвалити ще до кінця 2023 року.