Байден допустив введення санкцій проти Путіна у разі вторгнення РФ в Україну
Президент США Джо Байден 25 січня, відповідаючи на запитання журналістів, повідомив, що у найближчій перспективі у Східній Європі можуть відбутися деякі переміщення військ США і що він розгляне можливість введення особистих санкцій проти президента РФ Володимира Путіна, якщо Росія вторгнеться в Україну. Про це повідомляє ABC News.
"Якби він [Путін] вторгся [в Україну], це було б найбільшим вторгненням із часів Другої світової війни. Це змінило б світ", – сказав Байден журналістам.
Водночас американський лідер заявив, що США не мають наміру вводити свої війська чи сили НАТО в Україну у разі російського вторгнення.
"Але будуть серйозні економічні наслідки, якщо він [Путін] почне вторгнення", – додав він.
Одна із журналісток запитала Байдена, чи допускає він можливість введення санкцій проти Путіна у разі вторгнення Росії в Україну.
"Так, я б це розглянув", – відповів він.
Контекст:
7 грудня 2021 року Путін під час розмови з Байденом заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в одержанні надійних, юридично зафіксованих гарантій, які унеможливлюють розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.
17 грудня на тлі нарощування військ на кордоні з Україною МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Росія також вимагає, щоб війська та озброєння НАТО повернулися до меж кордонів 1997 року (відтоді до Альянсу вступила низка країн, зокрема Польща).
10-го, 12-го та 13 січня 2022 року відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не дістали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація й наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України в НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
21 січня державний секретар США Ентоні Блінкен зустрівся в Женеві з главою російського МЗС Сергієм Лавровим, цій зустрічі передували візити глави Держдепу до Києва та Берліна. За її підсумками Блінкен заявив про готовність до жорсткої реакції на агресію Росії, зазначив, що США не обговорюватимуть із Росією принципу відкритих дверей НАТО та сфер впливу, і пообіцяв, що США нададуть Росії свої пропозиції письмово.