Включно із "зеленими чоловічками", кібератаками та атаками у сірій зоні. Байден пояснив, які дії Росії США вважатимуть вторгненням в Україну

РФ неодноразово використовувала для здійснення агресії заходи, не схожі на відкриті воєнні дії, заявив Байден

Фото: EPA

Президент США Джо Байден заявив 20 січня, що будь-яке переміщення російських військових сил на територію України вважатимуть вторгненням, про що він попередив президента РФ Володимира Путіна. Про це інформує "Голос Америки".

"Якщо будь-які російські підрозділи перетнуть український кордон  це вторгнення", – заявив він і попередив, що таке вторгнення зустрінуть "суворою та скоординованою відповіддю", яку докладно обговорювали із союзниками США і яку було чітко викладено Путіну.

За словами американського президента, Вашингтон пильно стежить за ситуацією на випадок розвитку інших сценаріїв.

"Росія неодноразово використовувала для здійснення агресії заходи, які не схожі на відкриті воєнні дії. Воєнізовані тактики, так звані напади в сірій зоні та дії російських солдатів, не одягнених у російську форму. Ми маємо бути готові реагувати і на такі дії рішуче та згуртовано, використовуючи весь спектр наявних у нашому розпорядженні інструментів", – додав він.

19 січня Байден заявляв, що вторгнення РФ в Україну обернеться катастрофою для Росії. "Наші союзники і партнери готові вжити жорстких заходів, які завдадуть значної шкоди Росії та російській економіці", – сказав американський президент.

Зокрема, російські банки не зможуть працювати з доларами. "Якщо вони [росіяни] вторгнуться, вони заплатять: їхні банки не зможуть мати справу з доларами", – попередив Байден.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили у СРСР.

23 грудня на щорічній пресконференції Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу переговорів [про просування НАТО на схід], а від безумовного підтримування безпеки Росії сьогодні й на історичну перспективу".

10-го, 12-го та 13 січня 2022 року відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не дістали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація й наслідки.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн  членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ в Україну. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.