Байден у приватних бесідах називав Нетаньяху "чортовим сучим сином" і "грьобаним брехуном" – ЗМІ
В особистих розмовах президент США Джо Байден критикував дії прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху, іноді навіть використовуючи лайку. Про це йдеться у книжці американського журналіста, редактора The Washington Post Боба Вудворда "Війна", уривки з якої 8 жовтня опублікували CNN і The New York Times.
ЗМІ й раніше писали про складні стосунки Байдена і Нетаньяху через ізраїльську операцію в секторі Гази, зазначали, що їхні телефонні розмови іноді були "жорсткими" й "напруженими". США офіційно попереджали, що допомогу Ізраїлю можуть зменшити або навіть припинити, якщо він не зробить кроків для запобігання жертвам серед цивільного населення в секторі Гази. Але, як зазначила NYT, книжка "Війна" наочно демонструє, наскільки Байден розчарований Нетаньяху.
Хоча публічно Байден часто висловлював підтримку Ізраїлю і наголошував, що він має право захищати себе, у приватних бесідах президент США "реагував більш вибухонебезпечно", іноді використовуючи ненормативну лексику (він часто вживав прикметник "fucking"), зазначили журналісти. Наприклад, за даними Вудворда, навесні 2024 року, коли ситуація в секторі Гази загострилася, Байден сказав одному зі своїх прибічників: "Цей сучий син, Бібі Нетаньяху, він поганий хлопець. Він чортів сучий син!"
У книжці йдеться, що у квітні під час телефонної розмови Байден запитав у Нетаньяху щодо воєнних дій у секторі Гази: "Яка твоя стратегія, чоловіче?" Нетаньяху відповів, що ізраїльські війська мають намір продовжувати наступ на півдні сектору Гази й зайти в місто Рафах, де розташований головний пункт пропуску на кордоні з Єгиптом. "Бібі, у тебе немає стратегії", – відповів Байден.
Вудворд зазначив, що в міру того, як війна між Ізраїлем і палестинським угрупованням ХАМАС загострювалася, зростало і розчарування Байдена Нетаньяху. Коли ізраїльські війська увійшли в Рафах, Байден в одній із приватних розмов сказав про Нетаньяху, що "він грьобаний брехун" і що "18 із 19 осіб, які працюють на нього, теж брехуни".
У книжці описано ще одну розмову Байдена і Нетаньяху, яка відбулася в липні після ізраїльського авіаудару по столиці Лівану Бейруту (тоді загинули високопоставлений військовий командир ліванського угруповання "Хезболла" Фуад Шукр і троє мирних жителів). "Бібі, що за фігня? – сказав, за даними Вудворда, президент США ізраїльському прем'єру. – Знаєш, у всьому світі Ізраїль усе більше сприймають як державу-парію". Нетаньяху відповів, що ціллю удару був "один із провідних терористів" і що Ізраїль дотримується стратегії – "що сильніше ви вдарите, то більшого успіху ви досягнете на переговорах".
Представниця Білого дому Емілі Саймонс не стала коментувати висловлювань Байдена про Нетаньяху, які виклали у книжці, але зазначила, що політиків пов'язують "довгострокові, дуже чесні й прямі стосунки", повідомило The Hill.
Книжка Вудворда, присвячена президентству Байдена та його спілкуванню зі світовими лідерами, вийде 15 жовтня. Журналіст повідомив, що для книжки провів сотні годин інтерв'ю з різними політиками.
Контекст:
The Times зазначила, що Байден довгий час був одним із найзатятіших прибічників Ізраїлю в Демократичній партії США. Він регулярно відвідував цю країну. Але наведені у книжці "Війна" розмови свідчать про дедалі більше розчарування Білого дому діями ізраїльської влади, наголосила газета. Байден публічно заявляв, що військова кампанія Ізраїлю в секторі Гази "перейшла всі межі", і звертав увагу на страждання палестинців. Окрім того, Байден підтримує створення в регіоні двох держав – ізраїльської та палестинської, але із цим не згоден Нетаньяху. Байден визнавав, що стосовно цього питання в них "найбільша розбіжність із Бібі".
Ізраїль із жовтня 2023 року веде війну проти палестинського угруповання ХАМАС у відповідь на його напад на територію Ізраїлю, вбивство мирних жителів і викрадення заручників. Наземна операція в секторі Гази, яку супроводжують масовані бомбардування, триває приблизно рік, за цей час там загинуло орієнтовно 40 тис. осіб. Окрім того, від кінця вересня 2024 року Ізраїль проводить наземну операцію на півдні Лівану і завдає авіаударів по Бейруту, намагаючись завдати шкоди угрупованню "Хезболла" (воно підтримує ХАМАС і з жовтня 2023 року обстрілює прикордонні території Ізраїлю). У такий спосіб, як заявили в Ізраїлі, вони хочуть створити умови для повернення додому жителів півночі країни, яких евакуювали через обстріли.