Дипслужба Євросоюзу викликала представника Білорусі через наплив мігрантів у Литву

Литовсько-білоруський кордон незаконно перетнуло 4110 мігрантів

Фото: ЕРА

Дипломатична служба Європейського союзу 4 серпня викликала представника Білорусі у Брюсселі через наплив мігрантів у Литву. Про це повідомило Euractiv із посиланням на прессекретарку організації Набілу Массралі.

У Брюсселі вважають, що Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, свідомо підтримував приплив мігрантів у відповідь на санкції проти свого режиму.

Високопосадовець Європейської служби зовнішніх справ висловив глибокі побоювання і чітку позицію ЄС щодо того, що перетворення мігрантів та біженців на інструмент неприйнятне, заявила Массралі.

Європейський союз закликав Білорусь дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань із боротьби з нелегальною міграцією, торгівлею людьми та незаконним ввезенням мігрантів.

Брюссель закликав Ірак, джерело багатьох потенційних біженців, припинити польоти до Мінська, ідеться в повідомленні.

Контекст:

За даними міністерства внутрішніх справ Литви станом на 5 серпня, 2021 року литовсько-білоруський кордон незаконно перетнуло 4110 мігрантів.

У Литві вважають, що Лукашенко навмисно послабив контроль над кордоном зі свого боку. У міноборони Литви заявляли, що Білорусь інструктує нелегалів на кордоні. Прем'єр-міністерка Литви Інгріда Шимоніте стверджувала, що перевезенням мігрантів займаються легальні білоруські компанії, які спеціалізуються на туристичному бізнесі. У МВС Литви 3 серпня повідомили, що в Литві виявили групу нелегалів у супроводі автомобіля, який використовують у Держприкордонкомітеті Білорусі.

У зв'язку зі зростанням припливу нелегальних мігрантів уряд Литви 2 липня оголосив надзвичайну ситуацію. 13 липня литовський Сейм офіційно визнав наплив мігрантів із Білорусі гібридною агресією, а 3 серпня Литва почала повертати в Білорусь нелегалів. Поки жодному іноземцю в Литві притулку не надали.

Єврокомісія допоможе Литві подолати міграційну кризу, яка виникла на кордоні з Білоруссю. Про це 2 липня заявляла глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Для контролю кордону з Білоруссю ЄС скерував до Литви прикордонні патрулі та вертольоти.

Через наплив мігрантів Литва запропонує Євросоюзу ввести нові санкції проти Білорусі, заявив 12 липня глава МЗС країни Габріелюс Ландсбергіс. За його словами, "використання мігрантів як зброї проти країн ЄС навіть цинічніше, ніж викрадення літака Ryanair".

Польща 21 липня заявила про доправлення гуманітарної допомоги Литві у зв'язку зі складною ситуацією через наплив мігрантів через Білорусь. Допомогу Литві у вигляді колючого і загороджувального дроту вирішили надати Україні та Естонія.

На тлі напливу мігрантів із Білорусі у МВС Литви запропонували ввести надзвичайний стан у прикордонних самоврядуваннях, а Служба охорони держкордону планує обладнати 508 км чотириметрового паркану з колючим дротом на литовсько-білоруському кордоні.