Ексінформатор ФБР визнав, що брехав про хабарі Байдену від української компанії Burisma

Смирнов стверджував, що Гантер Байден (на фото) отримав хабаря
Фото: EPA

Інформатор ФБР, якого обвинуватили в даванні неправдивих свідчень про сім'ю президента США Джо Байдена, уклав угоду про визнання провини зі спеціальним прокурором Девідом Вайсом. Про це повідомив CNN 12 грудня.

Згідно із заявою суду Каліфорнії, Олександр Смирнов має визнати себе винним за чотирма пунктами обвинувачення, включно з ухилянням від сплати податків і перешкоджанням правосуддю через надання неправдивої інформації ФБР. Відповідно до угоди про визнання провини, прокурори і підсудний просять суддю засудити Смирнова до позбавлення волі на строк від чотирьох до шести років.

2020 року Смирнов надав неправдиву інформацію ФБР про те, що українська енергетична компанія Burisma незаконно виплачувала хабарі Джо Байдену, коли він був віцепрезидентом, і його синові Гантеру, який входив до ради директорів компанії.

Зізнання Смирнова, які є частиною його заяви, демонструють, що головне обвинувачення у корупції між Burisma та Байденами було неправдивим. "Події, про які відповідач уперше повідомив куратора в червні 2020 року, були сфабриковані", – ідеться в документах про визнання провини.

В угоді про визнання провини йдеться, що обвинувачений повторив свої неправдиві обвинувачення щодо Байденів 2023 року і на той час розповідав слідчим "нову неправдиву історію".

Контекст:

Байден-молодший працював у раді директорів Burisma, яку пов'язують з ексміністром екології в уряді Миколи Азарова Миколою Злочевським. Після зміни влади в Україні 2014 року ГПУ розслідувала діяльність Burisma, але пізніше справу закрили. 2016 року Байден-старший висунув вимогу звільнити генпрокурора України Віктора Шокіна, погрожуючи, що США не виділять Україні $1 млрд кредитних гарантій.

У березні 2019 року тодішній генпрокурор України Юрій Луценко натякнув, що відставка Шокіна пов'язана із кримінальним провадженням, де були матеріали про те, що члени ради директорів Burisma, зокрема син Байдена Гантер, отримали $17 млн, походження яких було сумнівним. У травні Луценко наголошував, що у його відомства немає доказів правопорушень із боку Джо Байдена чи його сина Гантера.

Ситуація із сином Байдена стала причиною зовнішньополітичного конфлікту й ініціативи запуску процедури імпічменту тодішнього президента США Дональда Трампа в Конгресі. У підсумку нижня палата Конгресу – Палата представників – оголосила йому імпічмент, а верхня – Сенат – відхилила обидві статті обвинувачення.

Робота Гантера Байдена в Burisma стала однією з тем передвиборчих дебатів між його батьком і Трампом. Джо Байден критикував заклики Трампа розслідувати діяльність Гантера Байдена в Україні й заявляв, що його син не зробив нічого поганого.