Ердоган натякнув, що передавання США Туреччині винищувачів F-16 прискорить ратифікацію Анкарою вступу Швеції в НАТО
Передавання Сполученими Штатами винищувачів F-16 Туреччині позитивно вплине на її рішення ратифікувати вступ у НАТО Швеції. Це випливає із заяви президента Туреччини Реджепа Ердогана журналістам 26 вересня під час повернення з Азербайджану, Ердогана цитує агентство Anadolu.
"Якщо вони виконають свої обіцянки, наш парламент також виконає свої і зробить відповідні кроки", – сказав президент Туреччини.
Він наголосив, що передавання F-16 і членство Швеції в НАТО "не пов'язані між собою".
За словами Ердогана, останнє слово щодо членства Швеції в НАТО залишається за турецьким парламентом.
"Коли питання увійде до порядку денного парламенту, ми разом подивимося, яке буде рішення", – зазначив президент Туреччини.
Він вважає, що в питанні надання Туреччині американських винищувачів ситуація покращилася, оскільки від деяких обов'язків у Конгресі США усунули сенатора-демократа, главу комітету з міжнародних відносин Роберта Менендеса.
"Однією з наших головних перешкод у питанні F-16 була діяльність сенатора США Боба Менендеса проти нашої країни", – заявив Ердоган.
Туреччина в жовтні 2021 року надіслала запит у США щодо купівлі винищувачів F-16 на суму $20 млрд і майже 80 комплектів для модернізації своїх бойових літаків, писало агентство Reuters. Проте продаж зупинили через заперечення з боку Конгресу США у зв'язку з відмовою Анкари дати зелене світло розширенню НАТО.
Контекст:
Швеція одночасно з Фінляндією подала заявку на вступ у НАТО 18 травня 2022 року – після того, як РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. 29 червня Альянс ухвалив рішення про запрошення Фінляндії й Швеції до членства в Альянсі. Фінляндія стала членом НАТО 4 квітня 2023 року.
Заявку Швеції в НАТО гальмують дві країни – Туреччина й Угорщина. Зокрема, Туреччина заявила, що не схвалить членства країни в НАТО, якщо та не видасть "терористів" на запит Туреччини ("терористами" в Анкарі, зокрема, вважають членів Робочої партії Курдистану). У Швеції відреагували, що цього не станеться, і процес зупинився.
У червні генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Швеція виконала всі вимоги Туреччини щодо вступу в НАТО.
Ердоган прогнозував, що турецький парламент розгляне питання вступу Швеції в НАТО у жовтні.
Американська влада обіцяла, що після розблокування вступу Швеції в НАТО Туреччина отримає F-16.