"Годинник цокає". Байден у краватці в кольорах українського прапора закликав Конгрес США схвалити допомогу Україні, щоб протистояти Путіну

Схвалити законопроєкт, у який входить виділення коштів на допомогу Україні, – означає протистояти Путіну, зазначив Байден (на фото)
Фото: EPA

Президент США Джо Байден у зверненні 6 лютого закликав американський Конгрес якнайшвидше ухвалити двопартійний пакет заходів щодо гарантування безпеки кордону, у який, зокрема, входить виділення коштів на допомогу Україні. Відеозапис опубліковано в YouTube Білого дому.

"Цей законопроєкт […] надає термінову допомогу Україні. На мені зараз українська краватка (в кольорах прапора України."ГОРДОН") та українська брошка-шпилька, – сказав Байден. – Годинник цокає. Кожен тиждень, кожен місяць, які минають без нової допомоги, означають, що в України стає менше артилерійських снарядів, систем протиповітряної оборони, інструментів, щоб захистити себе від цього російського тиску, – саме те, чого хоче [президент країни-агресора РФ Володимир] Путін".

Президент США додав, що українці "хоробро б'ються" проти російських окупантів.

"Я зібрав коаліцію з 50 країн, які її підтримують. Телефоном спілкуюся з лідерами цих країн. Ми об'єднали НАТО й навіть збільшили Альянс. […] Ми не можемо піти зараз. Це те, на що Путін розраховує. Схвалити цей законопроєкт – означає протистояти Путіну. Бути проти цього документа – отже, грати йому на руку, – підкреслив Байден. – Якщо ми не зупинимо апетити Путіна щодо влади й контролю над Україною, він не обмежиться лише Україною. І витрати для США, наших партнерів і союзників зростуть. Ті, хто в Конгресі думають, що зможуть виступати проти допомоги Україні й не відповідатимуть, – історія дивиться на вас".

Президент США зазначив, що "все вказує на те, що законопроєкт про кордон навіть не буде передано в Сенат". За словами Байдена, колишній президент США Дональд Трамп, який бере участь у виборчій кампанії, протягом останньої доби нібито тільки й робив, що звертався до республіканців у Палаті представників і Сенаті "й погрожував їм, намагався залякати, щоб вони проголосували проти цієї пропозиції".

10 лютого Сенат іде на двотижневу перерву, а це означає, що якщо республіканці заблокують розгляд пакету заходів щодо безпеки кордону й фінансування України цього тижня, то в сенаторів не буде можливості повернутися до законопроєкту до 26 лютого, підкреслив The Hill.

Контекст:

20 жовтня 2023 року Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Спікер Палати представників США Майк Джонсон 3 лютого 2024 року заявив республіканцям, що цього тижня палата проголосує за окремий законопроєкт про надання допомоги Ізраїлю, який не передбачає додаткового фінансування для підтримки України. У Білому домі попередели, що Байден накладе на нього вето

5 лютого Сенат США презентував новий двопартійний законопроєкт, у якому загальна сума коштів, що виділяють, становить $118 млрд, із них на допомогу Україні передбачено $60 млрд, ще приблизно $14 млрд – Ізраїлю, $20,23 млрд – на захист кордонів США. Трамп закликав республіканців саботувати двопартійну угоду в Сенаті. Він заявив, що США "потребують окремого законопроєкту про кордони й імміграцію" і він "не має бути прив'язаним до іноземної допомоги в жодному вигляді".