Історик Плохій: Чим довше триває війна для Росії, тим більше зростають шанси, що за Чечнею можуть піти інші неросійські народи G

Плохій вважає, що Росія залишається імперією
Фото: ЕРА

Розмови про ймовірний розпад країни-агресора Росії точаться в Україні, а не на Заході. Про це в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заявив українсько-американський історик, який спеціалізується на вивченні історії України, професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

"Розмови про розпад Росії я сьогодні чую тільки в Україні. Я не чую цих дискусій на Заході. Не те що їх не існує в цілому, але це не розглядається сьогодні як нагальна проблема для політиків. Політики – усе ж таки не історики, вони грають від одних виборів до інших. Горизонт думання є на рік-два – і здається, розвал Росії не є на порядку денному в західного політичного істеблішменту", – сказав він.

Історик вважає, що Росія залишається імперією.

"Для мене дуже чіткий показник – це Чечня сьогодні. Відносини між Чечнею і російською державою – це відносини не просто імперії XIX чи XX століття – це відносини, які складаються в імперіях XVI чи XVII століття. Напівнезалежний місцевий володар, який отримує данину за лояльність. Це абсолютно середньовічна ранньо-модерна модель імперії. І вона там саме присутня. Будь-який політичний поштовх, пов’язаний із війною чи не пов’язаний, призведе до того, що Чечня – формально й неформально вже фактично держава в державі – скоріше за все, буде якесь відділення. Я думаю, що чим довше триває війна для Росії, тим більше зростають шанси, що за Чечнею можуть піти інші неросійські народи", – пояснив Плохій.

Він зазначив, що "Росії здається, що вони вивчили уроки 1991 року".

"Для них вони полягали в тому, що якщо ви визнаєте національні формування – республіки, автономні округи і так далі – і даєте їм якісь права, рано чи пізно вони скористаються тим, щоб сформувати свою програму незалежності, і покинуть вас. Тому політика в Росії після 1991 року – це де-факто русифікація. Ми вже це помітили, коли Росія прийшла у Крим, коли вона прийшла на Донбас. Це не стара радянська модель, що "добре, можете залишати рушники, можете мати свою мову викладання у школах, аби ви були лояльні". Питання в тому, що лояльність тепер визначається мовою, етнічним походженням. Це пострадянська Росія, яка намагається перетворити все, що є на її території, на росіян. У тому числі й українців, у тому числі й поза межами своєї території. І позитивної відповіді від чеченців, від татар на таку політику бути не може", – наголосив Плохій.

За його словами, "війна загострює суперечності, які формуються між російським націоналізмом, який є найсильнішою ідеологічною силою сьогодні в Росії, і неросійськими національними рухами".

"Я не передбачаю, але не виключаю у випадку серйозних політичних потрясінь відділення від Росії частини неросійських територій. Я, чесно кажучи, не передбачаю поділ територій, від Санкт-Петербурга до Владивостока, де росіяни становлять більшу чи переважну більшість населення. Я вважаю можливість розпаду російської Росії маловірогідною на сьогодні. Усе може бути, але дивлячись сьогодні на це, я б не розраховував", – пояснив історик.

Контекст:

Політичні діячі й аналітики з різних країн неодноразово висловлювали припущення, що РФ рано чи пізно розпадеться. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов ще у 2020 році називав Росію "штучним утворенням", яке було створено "під кулеметами", і припустив, що вона розвалиться ще за його життя.

Колишній командувач військ США в Європі, генерал у відставці Бен Годжес прогнозує розпад Росії, каталізатором якого стане розв'язана нею війна в Україні. Генерал у колонці для британського видання The Telegraph, опублікованій у вересні 2022 року, закликав світ починати готуватися до цього процесу заздалегідь, щоб зменшити його геополітичні наслідки.

На думку президента України Володимира Зеленського, якщо українська армія виб'є російських окупантів зі своєї території, у Росії може статися низка революцій. "Якщо ми будемо битися до кінця і витиснемо їх силою, їх точно не буде в тому вигляді, у якому вони зараз, тому що у них буде соціальний вибух: що вони втратили і державу, і повагу, місце за дипломатичним столом, і втратили армію, все втратили – у них буде всередині революція, і не одна", – пояснював він в інтерв'ю, оприлюдненому на початку липня.

26 лютого 2023 року телеканал "Россия" опублікував інтерв'ю президента РФ Володимира Путіна, в якому той заявив, що у країн Заходу "одна мета – розкасувати колишній Радянський Союз і його основну частину – РФ". Водночас він зазначив, що в разі розвалу РФ російський народ може зникнути.

Російський опозиціонер, 13-й чемпіон світу із шахів Гаррі Каспаров вважає, що глава КНР Сі Цзіньпін переконаний у програші Росії у війні, тому зараз намагатиметься отримати для себе найбільшу вигоду із ситуації. На його думку, масова мобілізація в Росії й загибель чоловічого населення на війні – на користь Китаю. "Путін скорочує чоловіче населення Росії. А якщо подивитися на співвідношення чоловіків і жінок, то це стане ще критичнішим. Тобто, загалом, із погляду Сі Цзіньпіна: "Ну нехай програють війну, зрештою". Там відкриваються нові можливості на Далекому Сході та у Східному Сибіру. Незрозуміло, як їх реалізують, але величезні території, купа природних ресурсів, мало людей", – сказав він.