Яшин заявив, що об'єднуватися російській опозиції ще не час

Яшина РФ передала Заходу в серпні
Фото: EPA

Російський опозиціонер Ілля Яшин, який під час обміну утримуваними особами між РФ і Заходом опинився на волі за кордоном, заявив, що не бере участі в обговоренні питання об'єднання російської опозиції. Про це Яшин сказав в інтерв'ю The Moscow Times, яке опублікували 8 листопада.

Журналіст запитав його, "чи можливе і чи потрібне взагалі якесь об'єднання російської опозиції з урахуванням того, що всі з усіма пересварилися". Зокрема, було згадано скандал із нібито причетністю ексвіцепрезидента ЮКОС Леоніда Невзліна до нападу в березні в Литві на російського опозиціонера Леоніда Волкова.

"Я в цих обговореннях не беру участі. Я, відверто кажучи, не дивився жодного з так званих розслідувань або відповідей на них. Узагалі намагаюся від цієї дискусії дистанціюватися. [...] У мене інші пріоритети. Мій пріоритет – витягти людей, які помирають у в'язниці. Зробити все, що в моїх силах, щоб якнайшвидше закінчилася війна і перестали люди гинути. Щоб [нелегітимний президент РФ] Володимир Путін скоріше перестав бути президентом", – сказав Яшин.

За його словами, у російської опозиції "конфлікти настільки глибокі і, на жаль, уже не так політичні, як особисті, що навряд чи, напевно, вдасться на сьогодні всіх примирити, переконати всіх, що всім треба обійнятися і працювати разом".

"Напевно, це на сьогодні неможливо. Але думаю, не варто на це витрачати час. Тому що об'єднання позицій, переважно, потрібне, коли є можливість висунути кандидата на президентські вибори. Тоді хоч-не-хоч треба забувати про всі конфлікти, сідати і знаходити компромісну фігуру, навколо якої можуть консолідуватися всі”, – вважає опозиціонер.

Він навів як приклад Білорусь.

"Білоруська опозиція теж була дуже фрагментованою, там було багато конфліктів, чого тільки не було. Але 2020 року були важливі вибори – і, попри всі внутрішні суперечності і чвари, вони змогли домовитися і консолідуватися навколо однієї фігури – Світлани Тихановської, яка, до речі, була не дуже відомою до цього і навіть не займалася політикою перед тим, як стати кандидаткою", – пояснив Яшин.

Контекст:

Яшина затримали в Росії 27 червня 2022 року, приводом став його стрим у YouTube про вбивства мирних жителів, які російські окупанти скоїли в Бучі Київської області. 9 грудня Яшину дали 8,5 року колонії за обвинуваченням у фейках про російську армію. Під час стриму політик озвучував позиції обох сторін. Однак, на думку російських слідчих, політику "було відомо", що використані ним фотографії та відеоматеріали з Бучі є "провокацією" і були нібито "сфабриковані", а отже, Яшин навмисне поширював "фейки".

19 квітня 2023 року апеляційна інстанція залишила вирок чинним. На суді Яшин, який брав участь у засіданні за допомогою відеозв'язку, назвав Путіна воєнним злочинцем.

1 серпня 2024 року РФ і США за участю Німеччини, Білорусії і Словенії провели в Анкарі (Туреччина) обмін ув'язненимиЗа даними Національного розвідувального управління Туреччини, в обміні брало участь 26 осіб із в'язниць семи різних країн. Серед тих, кого Москва передала Заходу, був Яшин.

Яшина й інших опозиціонерів, які перебувають за кордоном РФ, російський публіцист Олександр Невзоров називав "хорошими росіянами, які нездатні прозріти".