ЄС до кінця року планує схвалити новий пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ – Bloomberg
Європейський союз працює над новим пакетом санкцій проти тіньового флоту танкерів, який країна-агресор Росія використовує для доправлення своєї нафти на ринок. Про це написало Bloomberg 14 листопада із посиланням на джерела.
Пакет, який блок має намір ухвалити до кінця року, як очікують, також міститиме штрафи проти осіб, яких було залучено до торгівлі. Поки ведуть переговори щодо деталей санкцій, які мають одноголосно схвалити 27 держав-членів.
Протягом останніх місяців ЄС ставало все важчим домагатися схвалення пакетів заходів через вето Угорщини, зазначає Bloomberg. Водночас кілька раундів санкцій США, Великобританії і ЄС уже торкнулися десятків танкерів, а також служб, що використовують для транспортування російської сирої нафти.
ЄС також працює над більшим пакетом санкцій, який він сподівається ухвалити на початку наступного року, коли головування в блоці перейде від Угорщини до Польщі. Він може містити подальші торгові обмеження, а також додаткові мита на російську сільськогосподарську продукцію.
Цей пакет можуть презентувати вже в січні, його планують ухвалити до третьої річниці повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого, пише Bloomberg.
Контекст:
Перші санкції на танкери США наклали 12 жовтня 2023 року. Тоді вони вжили заходів проти двох суден – SCF Primorye і Yasa Golden Bosphorus – за транспортування російської нафти, проданої вище від цінової межі $60 за барель, яку було введено для обмеження доходів Москви від нафти. Великобританія почала заносити окремі судна до чорного списку в червні 2024 року, а слідом за нею – ЄС. Усього обмеження наклали на 73 судна. Один танкер, Yasa Golden Bosphorus, було виключено із санкційного списку США у квітні. Водночас США запровадили санкції проти російської танкерної групи "Совкомфлот".
Після введення перших санкцій, як зазначало агентство Reuters, у російських нафтовиків почалися труднощі з пошуком танкерів під перевезення. Але Росія, як писали західні ЗМІ, шукала способи обійти санкції. Зокрема, вона переводила свої нафтові танкери, які були зареєстровані в Ліберії й на Маршаллових Островах, під прапор Габону (перед цим США, ЄС і Великобританія попереджали Ліберію й Маршаллові Острови про відповідальність за порушення санкційного режиму), а також таємно перевантажувала нафту з підсанкційних танкерів на інші судна.