Колишній спічрайтер Путіна Галлямов: Оточення Путіна не відкидає, що все піде за жорстким сценарієм і доведеться тікати. Спочатку розглядали Китай, потім у ньому розчарувалися і перейшли на Венесуелу
Спецоперацію з "евакуації" президента РФ Володимира Путіна, яку назвали "Ноїв ковчег", розробили як сценарій на випадок максимальних ускладнень для керівника країни-окупанта і його режиму. Про це в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман сказав російський політтехнолог Аббас Галлямов, який у 2008–2010 роках був одним зі спічрайтерів Путіна.
"Це путінське оточення таку кодову назву придумало. По-перше, я хочу одразу сказати, що неправильно думати, що вони вже на валізах сидять і готові тікати. Це запасний варіант, про всяк випадок. Але про всяк випадок вони для себе вже не відкидають, що все піде за жорстким сценарієм і, можливо, доведеться тікати", – уточнив політтехнолог, який першим виніс інформацію про цей план у публічний простір.
За його словами, план "Ноїв ковчег" полягає в організації процесу "висадки" Путіна і найближчого оточення "в якомусь безпечному місці".
"Треба розуміти, що такі речі дуже таємні, і тому я знаю лише маленький шматочок плану. Так вийшло, що мій особистий знайомий із цим планом частково теж виявився ознайомленим. Ми трохи знаємо його в частині щодо Венесуели", – розповів Галлямов.
За його інформацією, у Кремлі спочатку розглядали як прихисток для Путіна Китай, "але потім у Китаї розчарувалися", тому що китайці нібито показали себе "зовсім не такими надійними партнерами, якими були спочатку".
"Отже, до них це дійшло після того, як вони почали програвати. І тому вони перейшли на Венесуелу. Але як мені сказали, проєктом займається [наближений до Путіна глава "Роснефти" Ігор] Сєчин, у якого дуже хороші особисті стосунки з [президентом Венесуели Ніколасом] Мадуро склалися, якого вони підтримали в час, коли він "хитався", – пояснив колишній спічрайтер Путіна.
Тепер Мадуро, за словами Галлямова, Кремлю "у певний спосіб завдячує".
"І ніби як проробляють варіанти. Сєчин туди відрядив свого віцепрезидента ["Роснефти" Юрія] Куриліна, який займається залагодженням цього проєкту. Це єдине, що мені відомо. Ще мені назвали Аргентину, але жодних подробиць щодо неї не знаю. Можливо, є ще якісь напрямки", – додав він.
Чи передбачає план "евакуації" російського лідера пластичні операції або зміну імені та статі, політтехнолог не знає.
"Збираються вони міняти стать чи ні, як вони там збираються маскуватися... Я думаю, що передусім усе базується не на тому, що вони реально сховаються, а все-таки на тому, що з місцевими елітами вони домовляються щодо того, щоб їх не видали", – вважає він.
Галлямов переконаний, що у Кремлі хочуть "вибудувати баланс", створивши систему контактів із різними групами осіб.
"Скрізь є внутрішні свої розколи. Не просто з Мадуро, умовно кажучи, домовитися, а, навпаки, складніше все влаштувати, щоб і від Мадуро залежати не дуже сильно принаймні", – припустив ексспічрайтер Путіна.
Він підкреслив, що будь-який такий план має ризики.
"Зрозуміло, що в будь-якій країні у тебе ризиків буде більше, ніж коли ти господар Росії, сидиш, оточивши себе ФСБ, Росгвардією, Слідчим комітетом, МВС та іншими "гідними людьми", – резюмував Галлямов.
Галлямов: Як закінчить Путін? Зараз ситуація настільки нестійка, що куля може покотитися в будь-якому напрямку. Не відкидаю, що це буде зовсім жорсткий варіант типу Чаушеску. Читайте повне інтерв'ю
Контекст:
24 лютого Путін оголосив про вторгнення в Україну під виглядом її "демілітаризації" й "денацифікації". Спочатку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.
Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема і Криму.
Розв'язана Росією війна в Україні закінчиться до початку літа 2023 року, спрогнозував начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов у середині жовтня. "Для початку" Україна вийде на кордони 1991 року, зазначив глава розвідки.
На думку російської журналістки Юлії Латиніної, Путін може зіткнутися з перспективою загроз для своєї влади в Росії на тлі вторгнення в Україну, що невдало складається.
Російський публіцист і телеведучий Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, переконаний, що оточення Путіна шукає можливості з ним розправитися, "але це дуже непросто".
За оцінкою радника глави МВС України Антона Геращенка, поразки російської армії в Україні впливають на ситуацію у РФ і система управління, яку збудував Путін, руйнується. Він вважає, що є чотири варіанти, як складеться майбутнє Путіна. Зокрема, Геращенко не відкидає, що главу Кремля "роздере натовп після перевороту".
Президент України Володимир Зеленський заявив, що йому байдужа доля Путіна після перемоги України.