Латиніна: Американська розвідка викрила хакерів Cozy Bear, а ФСБ одночасно взяла "Шалтай-Болтай"? Єдина логічна відповідь – це одне і те ж
Пошту російських чиновників і сервери Демократичної партії США зламували одні і ті ж хакери однаковими методами, припускає російський публіцист Юлія Латиніна.
Комп'ютерні хакери з угруповання Cozy Bear, які атакували сервери зарубіжних організацій, зокрема базу Демократичної партії США, і група, відома як "Шалтай-Болтай", ймовірно, представляли єдину структуру. Про це в ефірі програми "Код доступа" на радіостанції "Эхо Москвы" сказала російський письменник і публіцист Юлія Латиніна.
Вона підкреслила, що до такого висновку дійшла на основі логічних міркувань, що не підтверджені офіційною або інсайдерською інформацією.
"Хакер – професія, яка зараз оточена флером новомодної таємничості. Дівчина з татуюванням дракона, WikiLeaks, безстрашний Ассанж. У обивателя хакер – це безстрашний програміст з загостреним почуттям соціальної справедливості, який не визнає жодних кордонів, який хоче свободи інформації, який ось такий лицар Дон Кіхот цифрових млинів. Ну, можливо, він там коли-небудь іноді щось собі заробляє, але, в основному, він за свободу і за все хороше. Так ось, я вам хочу сказати, що все це фігня: хакер – це насамперед злочинець", – стверджує Латиніна.
Наймаючи для своїх цілей комп'ютерних хакерів, російські спецслужби повинні були розуміти, що зв'язуються з кримінальниками, які будуть використовувати свій новий статус для збагачення, заявила вона.
"Ти дрібний злочинець, ти, припустимо, зламував картки, ти сів до російської в'язниці, тебе звідти витягнули, почистили, сказали: "Давай ти будеш працювати на нас". Ти що, зупинишся? Ти, навпаки, будеш відчувати себе всемогутнім – у тебе тепер "дах" є. Тим хлопцям, які зламували американські сервери, зарплата виходила як право безкарного заробітку на стороні з використанням тих же навичок і, можливо, навіть з використанням того самого обладнання. Тобто, вони отримували право ламати пошту російських чиновників і продавати за гроші її вміст", – вважає журналіст.
Вона нагадала, що саме зламами пошти членів російського уряду прославилося угруповання "Шалтай-Болтай", про арешти лідерів якої повідомлялося в останні тижні.
"Власне, як ламалася пошта цих російських чиновників? Тими ж методами, якими ламалися сервери Демпартії США. Ви мені хочете сказати, що в Росії було кілька таких груп? Що Дворковича (Аркадій Дворкович, віце-прем'єр РФ. – "ГОРДОН") ламали одні, а Демпартію інші?" – цікавиться автор передачі.
Вона звернула увагу на те, що серед жертв зламу "Шалтая" не було осіб і організацій, пов'язаних з ФСБ.
"Як пояснити, що американська розвідка викрила Cozy Bear, а ФСБ одночасно взяла "Шалтай-Болтай"? Єдина логічна відповідь полягає в тому, що це одне і те ж, ну, приблизно одне і те ж. Тому російські спецслужби взяли під крило дрібних комп'ютерних злочинців, ті ламали їм ВАДА, ті ламали їм Бундестаг, ті ламали їм Демпартію. А натомість вони розвели приватну лавочку, влаштували біржу компромату. І, власне, ось, весь мерзенний секрет цієї історії", – підсумувала Латиніна.
Існувала небезпека, що пов'язаних з ФСБ кіберзлочинців почнуть заарештовувати за кордоном, сказала публіцист.
"Уявляєте, що почалося б, якби ці люди стали розповідати, у чому насправді справа? Виникла можливість швидко їх закрити, швидко закрити їм рота: "Хлопці, так ви ж, виявляється, тут у нас російських чиновників ламали. Ви думали, що це вам на все життя лафа?" – додала вона.
Імовірний лідер "Шалтая-Болтая" Володимир Анікєєв перебуває під вартою з 9 листопада 2016 року. Його підозрюють у причетності до публікації в Україні листування помічника президента РФ Владислава Суркова.
ЗМІ писали, що зі справою "Шалтая-Болтая" пов'язаний арешт одного з керівників Центру інформаційної безпеки ФСБ РФ Сергія Михайлова та його заступника Дмитра Докучаєва, а також колишнього голови відділу розслідувань комп'ютерних інцидентів "Лабораторії Касперського" Руслана Стоянова. Цим трьом особам висунули обвинувачення у державній зраді на користь США.
Центральне розвідувальне управління США в грудні 2016 року дійшло до висновку, що Росія втручалася в президентські вибори з метою допомогти республіканцю Дональду Трампу здобути перемогу. Американські спецслужби встановили пов'язаних з російським урядом осіб, які передали на сайт WikiLeaks листи зі зламаного сервера Національного комітету Демократичної партії та інших джерел, стверджувала газета Washington Post.