Лукашенко створив проблеми Росії через інцидент із літаком Ryanair – депутат Держдуми
Він зазначив, що загалом історія із затриманням Протасевича "має досить одіозний вигляд". Вона створює проблеми не тільки Білорусі, але і РФ, яку сприймають як захисницю інтересів Мінська, пояснив Затулін.
За його словами, Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, "вчергове "позичився" в Росії своїми діями". Спосіб, який продемонстрували, посилює проблему в міжнародному плані й дає можливість критикувати лад Білорусі, а заразом і в Росії, додав депутат Держдуми.
Водночас, як підкреслив Затулін, Москва могла б надіслати до Мінська запит щодо затримання дівчини Протасевича, громадянки РФ Софії Сапеги, яка перебувала на тому самому борту і яку було затримано.
Як повідомляла "Русская служба BBC", МЗС РФ зробило запит щодо консульського доступу до затриманої.
Контекст:
23 травня у Білорусі екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування зробив літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса. В аеропорту Мінська провели перевірку, вибухових пристроїв не виявили. Слідком Білорусі повідомив про порушення кримінальної справи у зв'язку з неправдивим мінуванням.
Під час повторного контролю пасажирів затримали Протасевича. Як розповіли пасажири, він запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. А коли його почали обшукувати й пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". ЗМІ пишуть про три кримінальні статті, максимальне покарання за якими – 15 років позбавлення волі.
Telegram-канал "Пул Первого", який інформує про діяльність Лукашенка, повідомляв, що за його дорученням у небо піднімали винищувач для супроводження пасажирського літака "до кордону з Литвою". "Розвертати і приймати" борт, який уже був біля кордону, дав команду Лукашенко нібито на прохання екіпажу, уточнював "Пул Первого".
Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс повідомляв у Twitter, що всього на борту перебував 171 пасажир із 18 країн. Літак стояв в аеропорту Мінська понад шість годин.
Вимушене приземлення літака в Мінську в Ryanair назвали "захопленням і піратством, спонсоровані державою". У компанії вважають, що в аеропорту з рейсу зійшло також кілька агентів КДБ Білорусі.
Пояснити приземлення рейсу в Мінську, випустити всіх пасажирів чи провести розслідування інциденту вимагали в низці країн, зокрема в Литві, Польщі, США, Канаді, Австрії та Німеччині.
У Міністерстві закордонних справ (МЗС) України затримання Протасевича назвали "черговою атакою на свободу слова" з боку білоруської влади. МЗС країни вимагало негайного його звільнення.
Telegram-канали NЕХТА і NЕХТА Live, які відомі тим, що висвітлювали протести проти підсумків президентських виборів 2020 року, визнали екстремістськими в Білорусі. Білоруська влада вимагала від Польщі видати Протасевича та засновника каналів Степана Путила "з урахуванням особливої суспільної небезпеки їхньої злочинної діяльності".