На слова Зеленського про вибачення Лукашенка на початку війни відреагувала його прессекретарка
Спікерка Олександра Лукашенка, який називає себе президентом Білорусі, Наталія Ейсмонт заявила 6 січня в коментарі російському РБК, що владі країни нема за що просити вибачення у глави Української держави Володимира Зеленського.
Напередодні в опублікованому 5 січня інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману Зеленський розповів, що на другий-третій день повномасштабної російської агресії Лукашенко в телефонній розмові просив вибачення за удари по Україні російських ракет із білоруської території, а також пропонував ударити у відповідь по Мозирському НПЗ.
Ейсмонт підтвердила розмову Лукашенка із Зеленським у перші дні повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ.
За її словами, вона відбулася "винятково завдяки емоційній реакції молодшого сина Лукашенка Миколи, у якого в телефоні був особистий контакт Зеленського".
Вона зазначила, що Лукашенко "насамперед говорив про те, що конфлікт розгорівся на території України, на території Зеленського, і саме йому із часом доведеться більше, ніж будь-кому, відповідати за загибель людей".
Саме тому Лукашенко "закликав сісти за стіл переговорів, що й було зроблено: три раунди переговорів у Білорусі й потім – Стамбул", додала Ейсмонт.
"Жодних вибачень президент Білорусі в Зеленського не просив. Із тієї простої причини, що просити їх нам нема за що", – зазначила прессекретарка Лукашенка.
Контекст:
24 лютого 2022 року РФ почала повномасштабне вторгнення в Україну, зокрема з Білорусі, хоча за кілька днів до цього міністр оборони Білорусі запевняв українського колегу, що загроз Україні з боку Білорусі немає. На початку квітня північні регіони України звільнили від російських окупантів. Після цього з території Білорусі окупанти запускали по українських об'єктах ракети.
Лукашенко в жовтні визнав, що його країна бере участь у війні Росії проти України, але "нікого не вбиває й нікуди не скеровує своїх військових". У РНБО України заявили 2023 року, що нелегітимний російський президент Володимир Путін схиляє Лукашенка до прямої участі у воєнних діях, проте відтоді не було повідомлень про скерування армії Білорусі на війну.
За даними джерел Центру національного спротиву, створеного Силами спеціальних операцій України, військово-політичне керівництво Білорусі прагне уникнути участі в бойових діях.