"Пішли б до кінця". Алієв заявив про "відновлення суверенітету" Азербайджану після операції в Нагірному Карабаху

Військові Азербайджану досягли "значних успіхів" у Нагірному Карабаху "на всіх напрямках", зазначив Алієв
Фото: president.az

Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив у відеозверненні до нації 20 вересня, що армії його країни вдалося виконати "всі поставлені завдання антитерористичної операції" в Нагірному Карабаху "всього за один день" і "відновити свій суверенітет". Відеозапис опублікували у Facebook президента Азербайджану.

За словами Алієва, військові країни "за короткий проміжок часу досягли значних військових успіхів на всіх напрямках".

"Більшість армії вірменської держави, яка незаконно дислокувалася на території Азербайджану і яку не вивели до сьогодні, незважаючи на зобов'язання вірменської держави, повністю знищено. Військову техніку було знищено і виведено з експлуатації", – додав президент Азербайджану.

У своєму зверненні до нації Алієв наголосив, що військові Азербайджану "пішли б до кінця", якби "незаконні збройні формування [у Нагірному Карабаху] не склали зброї". Водночас вони мають здати все озброєння й техніку, додав президент Азербайджану.

"Процес виведення незаконних збройних формувань Вірменії з позицій уже розпочали. Крім того, вони погодилися на нашу умову й почали здавати зброю", – зазначив Алієв.

Контекст:

1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я та припинення вогню, але періодично між сторонами виникають збройні сутички. Нагірний Карабах на міжнародному рівні визнано частиною Азербайджану.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабаху вибухнув наймасштабніший за останні роки воєнний конфлікт, який тривав півтора місяця. Сторони використовували танки, важку артилерію та авіацію. Під час конфлікту, як зазначило Radio Free Europe / Radio Liberty, загинуло приблизно 7 тис. осіб.

У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабаху. Згідно з домовленостями, вздовж лінії зіткнення у Нагірному Карабаху розмістили 1960 російських миротворців. Азербайджан здобув право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський та Лачинський.

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян говорив, що це рішення було для нього дуже важким, але безальтернативним. Алієв стверджував, що Пашиняна "змусили" підписати документ, "максимально вигідний" для Баку.

Після цього між країнами були нові загострення. Зокрема, Вірменія неодноразово звинувачувала Азербайджан у блокуванні Лачинського коридору – "єдиної дороги, яка сполучає Нагірний Карабах з Вірменією та зовнішнім світом".

Міноборони Азербайджану 19 вересня оголосило про проведення "антитерористичних заходів" у Нагірному Карабаху з метою "відновлення конституційного ладу". МЗС Азербайджану заявило, що єдиним способом для досягнення миру та стабільності в регіоні є виведення військ Вірменії з регіону та розпуск місцевої "влади".

"Влада" невизнаної Нагірно-Карабаської республіки 20 вересня оголосила про рішення припинити вогонь. Згідно з домовленістю, з Карабаху виведуть підрозділи армії Вірменії, які залишалися. Крім того, досягнуто угоди про "повне роззброєння збройних формувань "армії оборони Нагірного Карабаху" та виведення важкої техніки й озброєнь з території Нагірного Карабаху.