Пєсков назвав заяви Лондона та Вашингтона про надання Україні озброєнь "надзвичайно небезпечними"

Пєсков заявив про "освоєння території України з боку різних постачальників озброєнь"
Фото: EPA
Спікер Кремля Дмитро Пєсков назвав "надзвичайно небезпечними" заяви США та Великобританії про наміри надати зброю Україні. Про це він заявив журналістам 18 січня, пише "Інтерфакс".

Він сказав, що "це надзвичайно небезпечно, це не сприяє зниженню напруженості".

За словами Пєскова, "це все в руслі занепокоєнь" Росії у зв'язку з "освоєнням території України з боку різних постачальників озброєнь, які найчастіше є не лише оборонними, а й наступальними, тим паче тут, як ви кажете, згадували ПЗРК".

Великобританія у відповідь на "дедалі загрозливішу поведінку РФ" розпочала постачання Україні легкої протитанкової зброї, заявив 17 січня міністр оборони Сполученого Королівства Бен Воллес. Він зазначив, що перші системи оборонної зброї доправили в понеділок. Окрім того, в Україну скерували "невелику кількість" британських військовослужбовців, які проведуть навчання щодо використання зброї для ЗСУ.

Сенатор-демократ Річард Блюменталь після візиту в Україну 17 січня заявив, що в разі вторгнення РФ в Україну США нададуть Україні летальну зброю. На думку сенатора, президент РФ Володимир Путін "зробив найбільшу помилку у своїй кар'єрі", недооцінивши, наскільки хоробро народ України боротиметься в разі російського вторгнення.

Контекст:

Із 2014 року Великобританія та США надають допомогу Україні, зокрема військову.

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни зосереджено 122 тис. російських військових.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

10-го, 12-го та 13 січня проводили перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що США і НАТО не надали їй жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ до України. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.