Польща і країни Балтії готові до блокади Білорусі в разі інцидентів із мігрантами й ПВК "Вагнер"

Варшава й балтійські союзники "дали дуже чіткий сигнал Мінську" – Камінський
Фото: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji / Facebook

Польща з країнами Балтії готові серйозно реагувати на інциденти із сусідньою Білоруссю. Про це міністр внутрішніх справ і адміністрації Польщі Маріуш Камінський повідомив 1 вересня в ефірі телеканала TVP (відео недоступне в Україні, цитати з інтерв'ю наводить Wprost). 

За словами міністра, на нещодавній зустрічі глав міністерств внутрішніх справ Польщі, Литви, Латвії й Естонії вони висунули вимогу до режиму самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка вивести з країни визнану злочинною організацією ПВК "Вагнер", а також щоб нелегальні мігранти покинули прикордонну зону.

"Якщо буде провокація, якщо буде критичний інцидент, негайно всі переходи Білорусі з Європою, з Євросоюзом буде закрито", – заявив Камінський.

Він зазначив, що Варшава й балтійські союзники "дали дуже чіткий сигнал Мінську".

"Будь-яка провокація на польському, латвійському або литовському кордоні з Білоруссю матиме далекосяжні наслідки для режиму. Сигнал був жорстким, недвозначним", – наголосив політик.

Контекст:

Відносини Польщі й Білорусі значно погіршилися протягом останніх років. 2021 року причиною цього була міграційна криза, коли з території Білорусі до Польщі та інших сусідніх країн масово незаконно потрапляли мігранти. У відповідь на це президенти Литви, Латвії, Естонії й Польщі випустили спільну декларацію, у якій міграційну кризу назвали "політично керованою гібридною операцією, яку здійснює режим Лукашенка".

У підсумку влада Польщі вирішила побудувати паркан на кордоні з Білоруссю через наплив мігрантів.

Навесні 2023 року відбулася нова ескалація відносин між країнами через ухвалення владою Білорусі жорсткого вироку діячу польської меншини, журналісту Анджеєві Почобуту. Його обвинуватили в розпалюванні ворожнечі та заклику до санкцій і засудили до восьми років в'язниці, зазначає "Новы Час".

У відповідь на таке рішення Польща почала закривати пункти пропуску на кордоні з Білоруссю. "Зеркало" писало, що станом на 30 серпня на білорусько-польському кордоні працювали лише один пасажирський і один вантажний пункт пропуску.

У червні Польща вирішила додатково посилити кордон через присутність вагнерівців у Білорусі.